Maďarsko se v syrské otázce staví na stranu Turecka

Maďarský ministr zahraničních věcí vyjádřil podporu tureckému útoku na severovýchodě Sýrie. Maďarsko podle něj souhlasí s tureckým plánem přesunu migrantů a uprchlíků na syrské území. Tento postoj je však v rozporu s dosavadní rétorikou zbytku Evropské unie, která před pár dny turecký útok v Sýrii odsoudila.

Viktor Orbán /Fidesz/
doporučujeme

Péter Szijjjártó, maďarský ministr zahraničních věcí, hájí své stanovisko coby národní zájem Maďarska – tím je podle jeho opakovaných vyjádření ochrana státu a zabezpečení jeho obyvatel před uprchlíky a migranty. Turecko a Maďarsko tak podle jeho slov mají nyní stejný cíl, a to zastavení migrace.

Maďarsko by s ochotou podpořilo i plán vytvoření jakési „bezpečností zóny“ na severovýchodě Sýrie, kam by byly uprchlické rodiny přesídleny, a to i přesto, že je plán zóny v přímém rozporu se stanoviskem, ke kterému se před pár dny přihlásil zbytek členských zemí Evropské unie. EU proti tureckému útoku v Sýrii vystoupila, odsoudila jej, a dokonce šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker upozornil na to, že v případě vytvoření této „bezpečnostní zóny“ nedojde k žádné finanční podpoře ze strany unie.

Šéfka unijní diplomacie – Federica Mogheriniová, již v uplynulém týdnu prohlásila že „Evropská unie volá po ukončení jednostranné turecké vojenské akce,“ uvedl server Politico. Mogheriniová se také obává případné destabilizace regionu, která by mohla poskytnout „úrodné zázemí“ pro oživení aktivit tzv. islámského státu v oblasti. EU podle jejích slov neposkytne žádnou stabilizační ani rozvojovou asistenci oblasti, ve které jsou zjevně ignorována a porušována práva místních obyvatel.

Turecký prezident si „blízkosti“ se svým maďarským protějškem cení, lídři obou zemí se setkali na počátku tohoto týdne v Baku. Orbán si s Erdoganem dokonce naplánoval další setkání. To se uskuteční za tři týdny a tentokrát se bilaterální rozhovory odehrají v maďarském hlavním městě - Budapešti.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Konec nařízení z roku 1803? Německá opozice požaduje vyrovnání s církvemi

23.11.2020 16:50 Opoziční liberálové FDP, Zelení a postkomunistická Levice chtějí v Německu ukončit vyplácení…

Sarkozy před soudem. Historický proces s exprezidentem se zkomplikoval…

23.11.2020 16:05 U pařížského soudu dnes začal proces s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který…

Incident ve Středomoří: Turecko se vzepřelo německým vojákům, nemohli…

23.11.2020 15:44 Turecko bránilo německým silám patřícím k misi Evropské unie, aby mohly plně prohledat turecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama