Maďarsko se v syrské otázce staví na stranu Turecka

Maďarský ministr zahraničních věcí vyjádřil podporu tureckému útoku na severovýchodě Sýrie. Maďarsko podle něj souhlasí s tureckým plánem přesunu migrantů a uprchlíků na syrské území. Tento postoj je však v rozporu s dosavadní rétorikou zbytku Evropské unie, která před pár dny turecký útok v Sýrii odsoudila.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Viktor Orbán /Fidesz/
doporučujeme

Péter Szijjjártó, maďarský ministr zahraničních věcí, hájí své stanovisko coby národní zájem Maďarska – tím je podle jeho opakovaných vyjádření ochrana státu a zabezpečení jeho obyvatel před uprchlíky a migranty. Turecko a Maďarsko tak podle jeho slov mají nyní stejný cíl, a to zastavení migrace.

Maďarsko by s ochotou podpořilo i plán vytvoření jakési „bezpečností zóny“ na severovýchodě Sýrie, kam by byly uprchlické rodiny přesídleny, a to i přesto, že je plán zóny v přímém rozporu se stanoviskem, ke kterému se před pár dny přihlásil zbytek členských zemí Evropské unie. EU proti tureckému útoku v Sýrii vystoupila, odsoudila jej, a dokonce šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker upozornil na to, že v případě vytvoření této „bezpečnostní zóny“ nedojde k žádné finanční podpoře ze strany unie.

Šéfka unijní diplomacie – Federica Mogheriniová, již v uplynulém týdnu prohlásila že „Evropská unie volá po ukončení jednostranné turecké vojenské akce,“ uvedl server Politico. Mogheriniová se také obává případné destabilizace regionu, která by mohla poskytnout „úrodné zázemí“ pro oživení aktivit tzv. islámského státu v oblasti. EU podle jejích slov neposkytne žádnou stabilizační ani rozvojovou asistenci oblasti, ve které jsou zjevně ignorována a porušována práva místních obyvatel.

Turecký prezident si „blízkosti“ se svým maďarským protějškem cení, lídři obou zemí se setkali na počátku tohoto týdne v Baku. Orbán si s Erdoganem dokonce naplánoval další setkání. To se uskuteční za tři týdny a tentokrát se bilaterální rozhovory odehrají v maďarském hlavním městě - Budapešti.  

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama