Unijní poslanci požadují ráznější boj proti nerovnostem v EU

Poslanci Evropského parlamentu se na konci minulého týdne hromadně shodli na tom, že aktuální situace na kontinentu je, co se nerovností napříč unijními státy, ale i jednotlivými regiony či občanskými skupinami týče, kritická. I proto nadále naléhají na zavedení minimální mzdy a stanovení společných socio-ekonomických základů, které napomohou k dosažení společných cílů v rámci unie.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Evropští poslanci v minulém týdnu opětovně poukázali na rozdíly, které napříč státy Evropské unie nadále přetrvávají. Zatímco se například nezaměstnanost států eurozóny rekordně snižuje, nezaměstnanost mladistvých v celé EU zůstává až nepřijatelně vysoká – podle roční zprávy parlamentního výboru pro zaměstnanost tak dochází ke konstantnímu prohlubování socio-ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU. I z tohoto důvodu je již nyní zřejmé, že do roku 2020 nebude dosaženo stanoveného cíle na snižování chudoby.

V Evropské unii nadále zůstává okolo 113 milionů lidí, kteří se pohybují na hranici chudoby a sociální exkluze. Tato data jsou zveřejněna na webových stránkách Evropského parlamentu.

V rozhodnutí, které unijní poslanci na základě svých obav v uplynulém týdnu přijali, se dovolávají především toho, aby došlo k legislativnímu ukotvení minimální unijní mzdy a fondů, které by zabezpečily půjčky pro národní systémy pojištění. Peníze z těchto fondů a půjček by se pak distribuovali v případě závažných ekonomických šoků v nejvíce postižených členských zemích. Dalším citlivým bodem jednání byla i otázka dětské chudoby, proti které chtějí poslanci zakročit vytvořením jakési „záruky“ pro děti, stejně jako i otázka nezaměstnanosti mladistvých jako taková.

Problematika dlouhodobé nezaměstnanosti se má pro unii stát prioritou. Důležité bude také posílení sociální práv v rámci Evropské unie, a to naplňováním unijního pilíře sociálních práv, kterého má být dosaženo přijetím potřebné legislativy a adekvátních finančních prostředků do této oblasti. A v poslední řadě se zákonodárci shodli na přijetí směrnice týkající se platové transparentnosti, která má za cíl napomoci k odstranění genderové platové nerovnosti.

Rezoluci týkající se všech těchto zmíněných záležitostí podpořilo celkem 422 unijních poslanců, 131 hlasovalo proti a 101 členů se hlasování zdrželo. Dosavadním problémem je skutečnost, že se na sociální politiku v rámci EU neklade dostatečný důraz. Ta je přitom podle slov zpravodajky odhlasované rezoluce - Yany Toomové, stejně důležitá jako ekonomické politiky, společný trh nebo další sdílené oblasti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z rodného domu Hiltera v Braunau am Inn bude policejní stanice

19.11.2019 19:08 Rodný dům někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera v hornorakouském městě Braunau am Inn…

Otřes v Británii: Strany pro brexit se propadají na dno

19.11.2019 18:28 Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými…

Kachny mohou kvákat dál. Soud rozlouskl kuriózní spor farmy se sousedy

19.11.2019 16:58 Kachny na malé francouzské farmě u pobřeží Atlantiku mohou dál nerušeně kvákat. Rozhodl o tom dnes…

Barnevernet prohrál další soud ve Štrasburku. Rodič bojovali o dceru tři…

19.11.2019 16:41 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dal dnes za pravdu dalšímu rodičovskému páru z Norska,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama