Unijní poslanci požadují ráznější boj proti nerovnostem v EU

Poslanci Evropského parlamentu se na konci minulého týdne hromadně shodli na tom, že aktuální situace na kontinentu je, co se nerovností napříč unijními státy, ale i jednotlivými regiony či občanskými skupinami týče, kritická. I proto nadále naléhají na zavedení minimální mzdy a stanovení společných socio-ekonomických základů, které napomohou k dosažení společných cílů v rámci unie.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Evropští poslanci v minulém týdnu opětovně poukázali na rozdíly, které napříč státy Evropské unie nadále přetrvávají. Zatímco se například nezaměstnanost států eurozóny rekordně snižuje, nezaměstnanost mladistvých v celé EU zůstává až nepřijatelně vysoká – podle roční zprávy parlamentního výboru pro zaměstnanost tak dochází ke konstantnímu prohlubování socio-ekonomických rozdílů mezi jednotlivými státy EU. I z tohoto důvodu je již nyní zřejmé, že do roku 2020 nebude dosaženo stanoveného cíle na snižování chudoby.

V Evropské unii nadále zůstává okolo 113 milionů lidí, kteří se pohybují na hranici chudoby a sociální exkluze. Tato data jsou zveřejněna na webových stránkách Evropského parlamentu.

V rozhodnutí, které unijní poslanci na základě svých obav v uplynulém týdnu přijali, se dovolávají především toho, aby došlo k legislativnímu ukotvení minimální unijní mzdy a fondů, které by zabezpečily půjčky pro národní systémy pojištění. Peníze z těchto fondů a půjček by se pak distribuovali v případě závažných ekonomických šoků v nejvíce postižených členských zemích. Dalším citlivým bodem jednání byla i otázka dětské chudoby, proti které chtějí poslanci zakročit vytvořením jakési „záruky“ pro děti, stejně jako i otázka nezaměstnanosti mladistvých jako taková.

Problematika dlouhodobé nezaměstnanosti se má pro unii stát prioritou. Důležité bude také posílení sociální práv v rámci Evropské unie, a to naplňováním unijního pilíře sociálních práv, kterého má být dosaženo přijetím potřebné legislativy a adekvátních finančních prostředků do této oblasti. A v poslední řadě se zákonodárci shodli na přijetí směrnice týkající se platové transparentnosti, která má za cíl napomoci k odstranění genderové platové nerovnosti.

Rezoluci týkající se všech těchto zmíněných záležitostí podpořilo celkem 422 unijních poslanců, 131 hlasovalo proti a 101 členů se hlasování zdrželo. Dosavadním problémem je skutečnost, že se na sociální politiku v rámci EU neklade dostatečný důraz. Ta je přitom podle slov zpravodajky odhlasované rezoluce - Yany Toomové, stejně důležitá jako ekonomické politiky, společný trh nebo další sdílené oblasti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Německa je dalších 18 případů Covid-19

27.02.2020 21:08 Aktualizováno Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce…

Macron varoval, že Francii čeká epidemie koronaviru

27.02.2020 20:52 Aktualizováno Epidemie koronaviru ve Francii je nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Země se však…

Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 19:39 Aktualizováno Itálie oznámila další tři úmrtí na nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z Číny.…

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 19:02 Aktualizováno Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama