KOMENTÁŘ: Jak se bude vyvíjet EU po brexitu?

Brexit je důležitým milníkem britské historie a politiky stejně jako té unijní – na této skutečnosti se shodují politologové, politici a další analytici, ale i běžní občané ze všech koutů světa. Proces odchodu Spojeného království z unie ovlivňuje politické dění na obou stranách kanálu už od poloviny roku 2016, ne-li od roku 2015. Nelze však tvrdit, že je brexit jediným faktorem, který v současnosti ovlivňuje vývoj a směřování EU.

Na vývoj evropského bloku působí současně mnoho faktorů a procesů a při jejich sledování můžeme vytvářet různé scénáře možného vývoje EU po brexitu, které nám napomáhají k lepšímu pochopení a zhodnocení možností toho, co by se mohlo v blízké budoucnosti odehrát. Pro účely tohoto komentáře si dovolím přiblížit scénář, kterým se blíže zabývali i profesoři Ulrich Krotz a Joachim Schild. Bude se jednat o scénář EU pod hegemonií Německa a Francie.

Brexit nepochybně ovlivní dynamiku procesů a politik na evropském kontinentu, stejně tak bude odchod Spojeného království z unijního bloku působit i na jeho dosavadní uspořádání. V důsledku brexitu můžeme zcela jistě očekávat to, že se v Evropské unii změní rozložení moci mezi jednotlivými aktéry – pozice některých členských států v důsledku brexitu posílí, zatímco jiné země mohou o svoji dosavadní pozici přijít. Právě Německo a Francie by mohly v důsledku dopadů brexitu zažít obnovení jejich bilaterálního vztahu, který by stál v centru rozhodování o EU.

Hegemonie Německa a Francie

Německo a Francie jsou státy, které stály u evropské integrace od jejího samotného zrodu. Již od 50. let minulého století můžeme tyto hráče považovat za jakési tahouny evropského projektu, který se po válce začal na kontinentu utvářet. Současné Německo a Francie jsou státy ekonomicky silné, poměrně stabilní, zodpovědné, jedná se o členy společenství, které ostatní členské země považují za zcela klíčové a pro další spolupráci esenciální partnery. Vztah Německa a Francie můžeme označit za velice blízký, až speciální, což je právě tím faktorem, který činí jejich spojenectví na evropské půdě tak významným.  

Francie a Německo je v současné době možné považovat za epicentrum spolupráce unijních států, jsou to právě tyto státy, které řídí debaty na poli EU, které svými rozhodnutí působí na další aktéry v unijním systému a které tak do určité míry rozhodují o tom, jakým směrem se evropská integrace vyvíjí a vyvíjet bude. Je možné předpokládat, že po brexitu navíc dojde k dalšímu posílení a hlubšímu ukotvení tohoto bilaterálního vztahu, což může mít na EU jako takovou pozitivní dopady.

Mimo jiné by v rámci tohoto scénáře došlo k posílení evropské spolupráce, prohloubení integrace v určitých oblastech, které byly doposud blokovány Británií, nebo k navrácení občanské podpory v evropský projekt, který najednou získá mnohem silnější a jednotnější centrum – Paříž a Berlín. Od tohoto centra budou nadále vycházet téměř všechny iniciativy spolupráce, a to především v oblastech společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Ta je totiž pro současnou EU zcela klíčovou doménou spolupráce jejich členských států. Bezpochyby by došlo i k posílení v oblastech ekonomiky a obchodu.

Co bychom mohli v rámci tohoto scénáře navíc nově pozorovat je posílení tzv. flixibilní integrace, kterou se Německo s Francií snaží prosazovat už několik let. V cestě této myšlence vždy stála Velká Británie, a proto se zdá, že by se idea flexibilní kooperace, založená na různých tempech a intenzitách přístupu členských států k integraci, mohla po brexitu konečně naplnit.

Scénář nicméně nabízí i stinné stránky, nejedná se v žádném případě o scénář ideální. Zcela určitě by s ním nesouhlasily státy menší velikosti, nebo státy, které stojí mimo některé oblasti spolupráce – například státy stojící mimo eurozónu, v rámci které by vztah sledovaných zemí značně posílil. Scénář hegemonie Německa a Francie po brexitu by se zcela jistě nemusel zamlouvat státům tzv. Visegrádské skupiny, mezi jejíž členy se řadí i Česká republika. Jedná se o státy, které měly až doposud ve Spojeném království partnera proti silnému Německu a Francii, která se vždy snažila o větší míru harmonizace mezi členskými zeměmi.

Jak jsem zmínila na začátku tohoto komentáře, brexit není a nebude jediným faktorem, který ovlivní budoucí směřování Evropské unie v nadcházejících letech. Mimo brexit bude důležité, jak se jednotlivé členské státy vypořádají se svými vnitropolitickými situacemi, jakým způsobem se bude postupovat v řešení unijních a dalších mezinárodních krizí a bude zcela klíčové i to, jaké podoby nabude vztah mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po brexitu.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Francie Angela Merkelová Brexit Německo Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 5 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda sestřelila první ruský strategický bombardér

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a dronů na ukrajinská města.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy