Komentář: Omezený rozsah zákazu vyvážení německých zbraní do Turecka aneb klame Německo veřejnost?

KOMENTÁŘ - Poté, co turecké ozbrojené síly 9. října zaútočily na kurdské milice na severovýchodě Sýrie, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, že export německých zbraní do Turecka zastaví. Německá pozice tak korespondovala s pozicí, jež v turecko-syrské otázce zastává celá Evropská unie, s výjimkou Maďarska. Kancléřka navíc aktuální situaci v Sýrii považuje za humanitární katastrofu a zároveň vyjádřila své obavy nad tím, že by mohlo dojít k celkové destabilizaci regionu a vytlačení deseti tisíců Syřanů z jejich domovského území. Nyní se však zdá, že vývoz zbraní nebyl zcela zastaven.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

Německo tak mělo, stejně jako i ostatní členské státy Evropské unie, zastavit vývoz všech zbraní do Turecka, alespoň dočasně. Německé hospodářství je však na exportu zbraní závislé, prodej a vývoz německé vojenské produkce byl za prvních osm měsíců letošního roku nejvyšší od roku 2005.

A právě do Ankary putovala v loňském roce téměř třetina produktů německého obranného sektoru. Mezi mnohými politiky i analytiky tak kolují obavy, zda může Německo takto výrazného obchodního partnera, jakým Turecko beze sporu je, úplně odříznout? Zdá se, že se podobnými pochybnostmi zaobírají i strany německé politické opozice, především socialistická Die Linke (Strana Levice, pozn.red.).

Právě jeden z poslanců této levicové strany, Stefan Liebich, obvinil Merkelovou z „klamání společnosti.“ Jeho vyjádření přišlo jako reakce na sobotní prohlášení spolkového ministerstva hospodářství, které znělo:

„Federální vláda nevydává nová rozhodnutí ohledně vysílání vojenské výzbroje, která by mohla být využita tureckými jednotkami v Sýrii.“

Z prohlášení německého spolkového ministerstva je možné vyvodit to, že je Turecku nadále dodáván nějaký vojenský arzenál, avšak takový, který země nemůže proti syrským milicím dále využít. Přitom se Německo, společně s Francií, jako první přihlásilo k dočasnému omezení vývozu zbraní do Turecka. 

Jakým způsobem to má situaci na severovýchodě Sýrie, kterou samotná kancléřka Merkelová označuje za „humanitární krizi s enormními geopolitickými důsledky“, uklidnit, není v tuto chvíli jisté. Prohlášení spolkového ministerstva je totiž poměrně čerstvé.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama