KOMENTÁŘ: Unite to Remain. Povede se zastavit brexit za tři týdny?

Do dalších předčasných parlamentních voleb ve Spojeném království zbývají méně než tři týdny. Jednotlivé strany postupně představují své volební programy a zahajují kampaně, anebo také navazují nová spojenectví. Příkladem nedávno vzniklé aliance politických stran je pakt liberálních demokratů, britských a waleských zelených a waleské strany Plaid Cymru. Hlavním posláním nedávno vzniklého politického uskupení je zastavení brexitu – mohly by toho strany společnými silami dosáhnout?

Jo Swinsonová
doporučujeme

Unite to Remain („Společně za setrvání“, pozn. red.), jak se nazývá nově vzniklý pakt tří britských a waleských stran, byl ustaven za účelem společné kandidatury pro letošní předčasné volby, ke kterým se Britové dostaví již 12. prosince. Bude se tak konat o druhé předčasné volby od doby, kdy byl zveřejněn výsledek referenda o brexitu. Nadcházející prosincové volby by podle slov premiéra Borise Johnsona měly napomoci k prolomení parlamentního patu a konečnému vyvázání Spojeného království ze struktur EU. Co když ale ve volbách zvítězí proti-brexitové strany? Bylo by to vůbec na základě aktuálního rozložení voličských preferencí možné?

Jak velkou šanci má nová aliance Unite to Remain proti dvěma tradičním stranám, které rozštěpují britskou společnost desítky let? Mohlo by se zdát, že poměrně velkou. Zajímavou skutečností je totiž fakt, že strany mají nadále v mnoha ohledech odlišné postoje i priority, avšak v aktuální situaci je pro ně nejdůležitější dobro britských ostrovů. Spojenectví Unite for Remain se osvědčilo už před třemi měsíci v průběhu waleských doplňujících voleb ve volebních obvodech Brecon a Radnorshire a i z tohoto důvodu se strany rozhodly ve spolupráci pokračovat i na úrovni celonárodní. Z hlediska logiky britského většinového volebního systému („vítěz bere vše“) se vytvoření spojenectví podobně smýšlejících, a spíše slabších, stran jeví jako zcela esenciální krok.

Podle předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonové je dosažení společné dohody mezi stranami „jedinečným momentem pro občany, kteří chtějí napříč zemí podpořit kandidáty hájící setrvání v EU.“ Strany se tak společnými silami budou v prosinci snažit získat co nejvyšší počet křesel v dolní komoře britského parlamentu. Podle aktuálních odhadů by mohly cílit k zisku až 60 mandátů.

Mimo proti-brexitový pakt stojí hlavní opoziční strana Jeremyho Corbyna – Labouristická strana, která propaguje myšlenku konání druhého referenda. Další stranou, která by nás mohla pro případnou proti-brexitovou koalici napadnout, je Skotská národní strana. Strana první skotské ministryně Nicoly Sturgeonové by koalici zajisté zvýšila její volební potenciál. SNP se však na základě silné voličské podpory vycházející k průzkumů veřejného mínění nakonec rozhodla kandidovat samostatně, tedy mimo alianci Unite to Remain.

Aby mohla proti-brexitová aliance zvítězit, musely by být hlasy probrexitových voličů rovnoměrně rozloženy mezi Konzervativní stranu a Stranu pro brexit Nigela Farage. Současně by muselo dojít k propadu volební podpory v Corbynovy labouristy.

Nejaktuálnější průzkumy veřejného mínění stále favorizují vládnoucí konzervativce - ti se nyní pohybují okolo 42-procentní podpory britských voličů. Za nimi následuje Labouristická strana s téměř 30 procenty a u Strany pro brexit se očekává razantní propad získaných voličských hlasů. Zdá se tak, že ani jedna z podmínek pro úspěch nové aliance Unite to Remain nebude v prosincových volbách naplněna, situace se však může v nadcházejících týdnech ještě změnit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko kvůli koronaviru výrazně zpřísňuje omezení, roušky budou povinné…

28.09.2020 20:29 Aktualizováno Slovensko od října kvůli šíření koronaviru zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně…

Covid: Nizozemí zpřísňuje omezení, situace je kritická na severovýchodě…

28.09.2020 20:14 Nizozemsko zpřísní restrikce zavedené v boji s koronavirovou nákazou, oznámil dnes premiér Mark…

Lidská práva nejsou ideologie. 50 velvyslanců v Polsku podpořilo sexuální…

28.09.2020 18:41 Aktualizováno Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v…

Katalánská krize ožívá. Sesazení premiéra Torry je bezprecedentní, řekl…

28.09.2020 17:12 Sesazení katalánského premiéra Quima Torry soudním rozhodnutím je bezprecedentní a jasné porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama