Podpoří v dnešním druhém hlasování španělský parlament novou koaliční vládu Sáncheze?

Nedělení hlasování o důvěře v nově sestavenou koaliční vládu socialistického premiéra Pedra Sáncheze skončilo neúspěchem. Sánchezovi zbývalo jen pár hlasů, aby dosáhl požadované absolutní většiny. Dnes se hlasování o nové vládě bude ve španělském parlamentu opakovat. Očekává se, že by dnes důvěra Sánchezovi měla být vyslovena, potřebuje totiž pouze prostou většinu poslaneckých hlasů.

Španělsko

Španělské království se již rok nachází v politické krizi, slepé uličce, ze které se v posledních dnech snaží najít cestu ven. Po nedělním neúspěšném a velice těsném hlasování o důvěře v nově sestavenou koaliční vládu, první od pádu diktátorského režimu Francisca Franca, se dnes na půdě Cortes generales bude hlasování opakovat. Jelikož se při druhém hlasování požaduje podpora pouze prosté většiny poslanců, je velice pravděpodobné, že dnešní hlasování skončí pro Sáncheze úspěchem.

Sánchezova socialistická PSOE v posledních všeobecných volbách sice zvítězila, ztratila však svoji absolutní většinu, kterou si v parlamentu do té doby držela. Tento okamžik byl pro španělskou politickou scénu zcela klíčový. Znamenal totiž, že po více než čtyřiceti letech bude muset ve Španělsku dojít k vytvoření koaliční vlády. Sánchez proto nezahálel a ihned po volbách začal vyjednávat s potenciálními stranami, které by byly ochotné do koalice se socialisty vstoupit.

K socialistům současného prezidenta se ochotně přidala levicová strana Unidas Podemos (Společně Můžeme, pozn. red.) - strany společně hodlají provést mnohé reformy, a to především v oblasti daní nebo vyšších příjmů. PSOE s Unidas Podemos však stále nedosahují potřebné absolutní většiny. Jednání tedy pokračovala a bylo zřejmé, že se Sánchez bude muset obrátit na regionální a spíše menší politické strany.

Pro dnešní parlamentní hlasování zajistila koaliční vládě podporu mimo jiné i regionální katalánská strana ERC, jejíž představitelé doufají, že s nimi Sánchez na oplátku zahájí legitimní rozhovory o dořešení katalánské krize, která se vyhrotila v roce 2017. Jednání s Katalánci z ERC však byla komplikovaná, a to právě skrze vytvoření bilaterálního fóra pro budoucí rozhovory mezi Madridem a Barcelonou.

Jsou to tedy právě tyto menší regionální strany, které jsou klíčem k dnešnímu dovytvoření první koaliční španělské vlády od poloviny 70. let minulého století. Zda-li k vytvoření španělské vlády dnes skutečně dojde, je otázkou pár hodin.

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Související:

Právě se děje