Hra na schovávanou. Nový film o zneužívání v katolické církvi pobouřil Poláky

Už více než tři miliony zhlédnutí má od soboty na sociální síti YouTube dokumentární film bratrů Sekielských, který se věnuje zneužívání dětí v katolické církvi v Polsku. Snímek vyvolal v zemi vlnu pobouření, informovala dnes agentura APA. Polský primas Wojciech Polak v reakci na kritiku oznámil, že požádá Vatikán, aby obvinění vznesená v dokumentu vyšetřil.

Církev
doporučujeme

Film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou) se objevil na serveru YouTube teprve v sobotu. Po několika hodinách měl už milion zhlédnutí a do dneška jich má více než tři miliony.

Snímek se věnuje osudu dvou obětí sexuálního zneužívání ze strany kněží i reakci polské katolické církve, která byla podle autorů naprosto nedostatečná. Sekielští ve filmu pranýřují mimo jiné praxi, že kněží, když se jejich činy dostaly na světlo, byli jen překládáni do jiných farností, aniž museli čelit trestnímu stíhání.

Hnězdenský arcibiskup Wojciech Polak, který je zároveň polským primasem, mezitím oznámil, že požádá Vatikán, aby vyšetřil obvinění vznesená v dokumentu. Ve filmu zaznívají vážná obvinění mimo jiné na adresu biskupa ze středopolské Kalisze. Edward Janiak údajně nepodnikl nic proti knězi, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti.

Primas Polak také zdůraznil, že příběh zachycený v dokumentu neodpovídá "pravdě o většině kněží". "Nesmíme dopustit, aby skandální případy zničili to dobré, co v církvi je," uvedl arcibiskup.

Polskem už loni otřásl první dokument bratrů Sekielských o zneužívání v místní katolické církvi. Film s názvem Tylko nie mów nikomu (Jen to nikomu neříkej) má od loňského května na síti YouTube už 23,5 milionu zhlédnutí. Na příští rok Tomasz a Marek Sekielští plánují film o papeži Janu Pavlu II., od jehož narození v polských Wadowicích uplyne v pondělí 100 let.

Podle statistiky, kterou polská biskupská konference zveřejnila loni v březnu, bylo od začátku 90. let do poloviny roku 2018 nahlášeno 382 případů sexuálního zneužívání dětí duchovními. Podle kritiků je ale toto číslo velmi podhodnocené.

Ke katolické církvi se stále hlásí drtivá většina Poláků, podle osm let starého průzkumu agentury CBOS se za katolíky považovalo 93 procent obyvatel této největší středoevropské země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 08:05 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Merkelová bude jednat se spolkovými zeměmi o delší karanténě

19.01.2021 07:46 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne bude jednat s premiéry spolkových zemí o…

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

18.01.2021 21:31 Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama