Hra na schovávanou. Nový film o zneužívání v katolické církvi pobouřil Poláky

Už více než tři miliony zhlédnutí má od soboty na sociální síti YouTube dokumentární film bratrů Sekielských, který se věnuje zneužívání dětí v katolické církvi v Polsku. Snímek vyvolal v zemi vlnu pobouření, informovala dnes agentura APA. Polský primas Wojciech Polak v reakci na kritiku oznámil, že požádá Vatikán, aby obvinění vznesená v dokumentu vyšetřil.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Církev
doporučujeme

Film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou) se objevil na serveru YouTube teprve v sobotu. Po několika hodinách měl už milion zhlédnutí a do dneška jich má více než tři miliony.

Snímek se věnuje osudu dvou obětí sexuálního zneužívání ze strany kněží i reakci polské katolické církve, která byla podle autorů naprosto nedostatečná. Sekielští ve filmu pranýřují mimo jiné praxi, že kněží, když se jejich činy dostaly na světlo, byli jen překládáni do jiných farností, aniž museli čelit trestnímu stíhání.

Hnězdenský arcibiskup Wojciech Polak, který je zároveň polským primasem, mezitím oznámil, že požádá Vatikán, aby vyšetřil obvinění vznesená v dokumentu. Ve filmu zaznívají vážná obvinění mimo jiné na adresu biskupa ze středopolské Kalisze. Edward Janiak údajně nepodnikl nic proti knězi, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti.

Primas Polak také zdůraznil, že příběh zachycený v dokumentu neodpovídá "pravdě o většině kněží". "Nesmíme dopustit, aby skandální případy zničili to dobré, co v církvi je," uvedl arcibiskup.

Polskem už loni otřásl první dokument bratrů Sekielských o zneužívání v místní katolické církvi. Film s názvem Tylko nie mów nikomu (Jen to nikomu neříkej) má od loňského května na síti YouTube už 23,5 milionu zhlédnutí. Na příští rok Tomasz a Marek Sekielští plánují film o papeži Janu Pavlu II., od jehož narození v polských Wadowicích uplyne v pondělí 100 let.

Podle statistiky, kterou polská biskupská konference zveřejnila loni v březnu, bylo od začátku 90. let do poloviny roku 2018 nahlášeno 382 případů sexuálního zneužívání dětí duchovními. Podle kritiků je ale toto číslo velmi podhodnocené.

Ke katolické církvi se stále hlásí drtivá většina Poláků, podle osm let starého průzkumu agentury CBOS se za katolíky považovalo 93 procent obyvatel této největší středoevropské země.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Skoncujeme s pandemií." Ve Španělsku má být naposledy prodlouženo omezení…

31.05.2020 18:20 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes uvedl, že jeho země potřebuje prodloužit omezení pohybu…

Prostranství před Notre-Dame se znovu otevřelo veřejnosti, čištění od…

31.05.2020 17:10 Po více než roce bylo dnes poutníkům a veřejnosti u příležitosti svatodušních svátků zpřístupněno…

Švédsko dnes nehlásí žádné úmrtí na covid-19, je to poprvé od března

31.05.2020 16:54 Švédsko nevykázalo za posledních 24 hodin žádné úmrtí související s nemocí covid-19. Stalo se tak…

Malta opět otevře letiště. Mají vzniknout "bezpečné koridory", mimo jiné i…

31.05.2020 15:58 Malta v pondělí opět otevře letiště pro civilní leteckou dopravu. Podle agentury Reuters to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy