Hřbitov potracených plodů vyvolal rozruch v Itálii, padlo i trestní oznámení

V Itálii vyvolal podle agentury AFP rozruch jeden z římských městských hřbitovů, který má část věnovanou potraceným plodům. Někteří kritizují, že náhrobky obsahují jméno a datum narození žen, které potratily. Podle provozovatele hřbitova ale pohřbení starších plodů nařizuje zákon.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Itálii je dobrovolné přerušení těhotenství povolené do tří měsíců od početí. Později je možné provést interrupci ze zdravotních důvodů. Italské zákony považují plody z přerušení těhotenství do 20. týdne za zvláštní druh nemocničního odpadu. Starší plody musí ale podle zákona být pohřbeny. To po dohodě s nemocnicemi provádí římská městská společnost AMA, pokud rodiče plod nechtějí pohřbít sami.

Pozdvižení vyvolal také fakt, že na kříži, pod kterým je plod pohřben, je uvedeno jméno a datum narození matky. "V Itálii při narození děti dostávají příjmení otce, ale při potratu se používá jméno a příjmení matky," říká Elisa Ercoliová ze sdružení žen Differenza Donna. Její sdružení podalo na začátku října trestní oznámení kvůli porušení práva na soukromí žen uvedených na náhrobcích.

Společnost AMA se brání, že postupuje podle zákona. Právní předpisy ale neurčují formu náhrobku ani informace, které by měl obsahovat. Ženy při potratu podepisují dokument, kterým společnost zmocňují k pohřbu, podle agentury AFP ale nejsou dostatečně informovány.

V Itálii jsou dobrovolné potraty povoleny od roku 1978. V roce 2018 bylo v Itálii provedeno přes 76.000 interrupcí a došlo k téměř 43.000 samovolných potratů. Feministické asociace ale poukazují na to, že přístup k interrupci se v Itálii zhoršuje kvůli vysokému počtu gynekologů a anesteziologů, kteří interrupce kvůli svědomí odmítají provádět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama