Hřbitov potracených plodů vyvolal rozruch v Itálii, padlo i trestní oznámení

V Itálii vyvolal podle agentury AFP rozruch jeden z římských městských hřbitovů, který má část věnovanou potraceným plodům. Někteří kritizují, že náhrobky obsahují jméno a datum narození žen, které potratily. Podle provozovatele hřbitova ale pohřbení starších plodů nařizuje zákon.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Itálii je dobrovolné přerušení těhotenství povolené do tří měsíců od početí. Později je možné provést interrupci ze zdravotních důvodů. Italské zákony považují plody z přerušení těhotenství do 20. týdne za zvláštní druh nemocničního odpadu. Starší plody musí ale podle zákona být pohřbeny. To po dohodě s nemocnicemi provádí římská městská společnost AMA, pokud rodiče plod nechtějí pohřbít sami.

Pozdvižení vyvolal také fakt, že na kříži, pod kterým je plod pohřben, je uvedeno jméno a datum narození matky. "V Itálii při narození děti dostávají příjmení otce, ale při potratu se používá jméno a příjmení matky," říká Elisa Ercoliová ze sdružení žen Differenza Donna. Její sdružení podalo na začátku října trestní oznámení kvůli porušení práva na soukromí žen uvedených na náhrobcích.

Společnost AMA se brání, že postupuje podle zákona. Právní předpisy ale neurčují formu náhrobku ani informace, které by měl obsahovat. Ženy při potratu podepisují dokument, kterým společnost zmocňují k pohřbu, podle agentury AFP ale nejsou dostatečně informovány.

V Itálii jsou dobrovolné potraty povoleny od roku 1978. V roce 2018 bylo v Itálii provedeno přes 76.000 interrupcí a došlo k téměř 43.000 samovolných potratů. Feministické asociace ale poukazují na to, že přístup k interrupci se v Itálii zhoršuje kvůli vysokému počtu gynekologů a anesteziologů, kteří interrupce kvůli svědomí odmítají provádět.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgická policie podniká masivní zátah proti organizovanému zločinu, v…

09.03.2021 09:46 Policie od dnešního rána provádí masivní zátah proti organizovanému zločinu na území celé Belgie,…

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí, v Česku…

09.03.2021 09:06 Aktualizováno Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama