Hrozí druhá vlna epidemie? Slovensko nařídí karanténu pro navrátilce z dalších šesti zemí

Slovensko od začátku září zařadí kvůli pandemii nemoci covid-19 šest států včetně Chorvatska mezi rizikové země. Znamená to, že obyvatelé Slovenska budou muset po návratu do vlasti z Chorvatska, Španělska, Francie, Nizozemska, Belgie a Malty nastoupit do domácí karantény a následně až na výjimky podstoupit test na koronavirus. Například Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace Slováků při letní dovolené. Česko nadále zůstává na slovenském seznamu takzvaných méně rizikových států. Bratislava také omezuje hromadné akce.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Doporučujeme (dovolenkářům), aby se vrátili do 1. září. Poté se na ně bude vztahovat povinnost karantény, kterou jsme zkrátili na deset ze 14 dnů," řekl novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dosud byly na slovenském seznamu méně rizikových států zařazeny zhruba tři desítky zemí.

Podle Krajčího se Slovensko stejně jako další země potýká s nárůstem počtu nových případů koronaviru. V současnosti má více aktivních případů nákazy než po propuknutí pandemie letos na jaře. Rizikovými jsou podle úřadů Bratislava a okolí, dále některé regiony na západě a východě Slovenska.

Od září budou na Slovensku zakázány hromadné akce v exteriérech za účasti více než 1000 lidí, pro akce v budovách bude limit nastaven na 500 osob. Omezení počtu návštěvníků se dotkne také akvaparků.

Hlavní slovenský hygienik Ján Mikas uvedl, že z hlediska vývoje pandemie se blíží zlomové období, protože lidi se vracejí z dovolených a žáci na začátku září nastoupí do škol.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama