Hrozí druhá vlna epidemie? Slovensko nařídí karanténu pro navrátilce z dalších šesti zemí

Slovensko od začátku září zařadí kvůli pandemii nemoci covid-19 šest států včetně Chorvatska mezi rizikové země. Znamená to, že obyvatelé Slovenska budou muset po návratu do vlasti z Chorvatska, Španělska, Francie, Nizozemska, Belgie a Malty nastoupit do domácí karantény a následně až na výjimky podstoupit test na koronavirus. Například Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace Slováků při letní dovolené. Česko nadále zůstává na slovenském seznamu takzvaných méně rizikových států. Bratislava také omezuje hromadné akce.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Doporučujeme (dovolenkářům), aby se vrátili do 1. září. Poté se na ně bude vztahovat povinnost karantény, kterou jsme zkrátili na deset ze 14 dnů," řekl novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dosud byly na slovenském seznamu méně rizikových států zařazeny zhruba tři desítky zemí.

Podle Krajčího se Slovensko stejně jako další země potýká s nárůstem počtu nových případů koronaviru. V současnosti má více aktivních případů nákazy než po propuknutí pandemie letos na jaře. Rizikovými jsou podle úřadů Bratislava a okolí, dále některé regiony na západě a východě Slovenska.

Od září budou na Slovensku zakázány hromadné akce v exteriérech za účasti více než 1000 lidí, pro akce v budovách bude limit nastaven na 500 osob. Omezení počtu návštěvníků se dotkne také akvaparků.

Hlavní slovenský hygienik Ján Mikas uvedl, že z hlediska vývoje pandemie se blíží zlomové období, protože lidi se vracejí z dovolených a žáci na začátku září nastoupí do škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Slovensko zavede částečný zákaz vycházení večer

28.02.2021 21:53 Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na…

Německé spolkové země pošlou Česku 15 tisíc dávek vakcíny

28.02.2021 21:28 Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15.000 dávek vakcíny proti covidu-19.…

Maďarský premiér se nechal naočkovat čínskou vakcínou

28.02.2021 19:41 Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama