Hrůza v uprchlických táborech. Přijměte sirotky, tlačí OSN na státy EU

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval k urychlené pomoci lidem v přeplněných uprchlických centrech na řeckých ostrovech. Atény by podle něj měly zvýšit úsilí, aby problémy v táborech odstranily. Evropské státy úřad vyzval, aby Řecku ulehčily převzetím zejména dětí bez doprovodu a dalších potřebných, uvedla agentura DPA.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"V Řecku je momentálně více než 5300 dětí bez doprovodu a jenom čtvrtina z nich má ubytování odpovídající jejich věku," uvedla v prohlášení agentura OSN v Ženevě.

V přijímacích táborech na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros nyní přebývá 36.000 žadatelů o azyl, oficiální kapacita center je přitom pouhých 5400 lidí. Většinu obyvatel táborů podle UNHCR tvoří rodiny, včetně mnoha dětí mladších 12 let.

zdroj: YouTube

Na začátku týdne opustilo 2000 migrantů přeplněný tábor Moria na Lesbu a vydalo se na cestu do hlavního města ostrova Mytilini. Skandovali u toho hesla jako "Svobodu, svobodu!" a požadovali, aby byli ihned převezeni do pevninského Řecka a odtud pak do dalších zemí EU.

Řecko začátkem loňského září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 osob. Iniciativa Češi pomáhají uvedla, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout.

Ministr vnitra Jan Hamáček přijetí dětských uprchlíků odmítl s tím, že řecká strana o nich Česku dosud neposkytla dostatek informací. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 15:05 Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Itálie hlásí 14 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 14:13 Aktualizováno V Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí epidemie tak v zemi stoupl…

Opatření proti koronaviru: Slovensko začne na hranicích kontrolovat auta

27.02.2020 14:08 Slovensko od pátku, nejpozději od soboty, kvůli šíření nového typu koronaviru začne na hranicích…

Bývalí diplomaté nesouhlasí s blízkovýchodním plánem USA, dokument…

27.02.2020 13:34 Pět desítek bývalých evropských ministrů zahraničí a dalších politiků se podepsalo pod dokument…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama