Hrůza v uprchlických táborech. Přijměte sirotky, tlačí OSN na státy EU

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval k urychlené pomoci lidem v přeplněných uprchlických centrech na řeckých ostrovech. Atény by podle něj měly zvýšit úsilí, aby problémy v táborech odstranily. Evropské státy úřad vyzval, aby Řecku ulehčily převzetím zejména dětí bez doprovodu a dalších potřebných, uvedla agentura DPA.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"V Řecku je momentálně více než 5300 dětí bez doprovodu a jenom čtvrtina z nich má ubytování odpovídající jejich věku," uvedla v prohlášení agentura OSN v Ženevě.

V přijímacích táborech na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros nyní přebývá 36.000 žadatelů o azyl, oficiální kapacita center je přitom pouhých 5400 lidí. Většinu obyvatel táborů podle UNHCR tvoří rodiny, včetně mnoha dětí mladších 12 let.

zdroj: YouTube

Na začátku týdne opustilo 2000 migrantů přeplněný tábor Moria na Lesbu a vydalo se na cestu do hlavního města ostrova Mytilini. Skandovali u toho hesla jako "Svobodu, svobodu!" a požadovali, aby byli ihned převezeni do pevninského Řecka a odtud pak do dalších zemí EU.

Řecko začátkem loňského září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR se jedná o 40 osob. Iniciativa Češi pomáhají uvedla, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout.

Ministr vnitra Jan Hamáček přijetí dětských uprchlíků odmítl s tím, že řecká strana o nich Česku dosud neposkytla dostatek informací. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litva chce omezit kouření na balkonech obytných budov

01.10.2020 22:01 Obyvatelé obytných budov v Litvě podle nového zákona nebudou moci kouřit na balkoně, pokud to bude…

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama