Humanitární drama na Kanárských ostrovech: 225 migrantů skončilo na ulici, opozice žádá demisi ministra

Na jednom z Kanárských ostrovů, které se letos potýkají s masovou migrací, způsobilo zmatek propuštění asi 225 migrantů z přeplněného improvizovaného tábora v místním přístavu. V noci na dnešek většinu z nich úřady ubytovaly v turistických bungalovech. Kauzu dnes řešili i poslanci ve španělském parlamentu.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Největší opoziční strana vyzvala k demisi ministra vnitra Fernanda Grandeho-Marlasku, informovala agentura EFE.

Také poslankyně z Kanárských ostrovů Ana Oramasová dnes ve španělském parlamentu kritizovala vládu, že problém masové migrace na tyto ostrovy v Atlantiku u afrického pobřeží neřeší. Přitom tamní regionální vláda už několik měsíců volá o pomoc. Na Kanárské ostrovy připlulo letos zhruba desetkrát více migrantů než za stejné období loni.

"Kanárské ostrovy jsou sud prachu, sopka," prohlásila Oramasová, která vyzvala k demisi ministra vnitra Grandeho-Marlasku i ministra sociálních věcí a pro migraci Josého Luise Escrivá. Podle ní se na Kanárských ostrovech odehrává "humanitární drama" a je tam už na 17.000 běženců.

"Ne, nebudu podávat demisi," odpověděl ministr vnitra na interpelaci poslankyně největší opoziční strany. Ana Belénová z Lidové strany ho vyzvala, aby odstoupil kvůli "neschopnosti" zvládnout migrační krizi na Kanárských ostrovech.

Ministr vnitra slíbil vyšetřit úterní postup policie na Gran Canaria a řekl, že v pátek pojede do Maroka jednat s tamní vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Policie v úterý odpoledne propustila z improvizovaného tábora Červeného kříže v přístavu Arguineguín na jihu ostrova Gran Canaria na 230 migrantů s tím, že uplynulo 72 hodin, po něž je lze zadržovat. Žádný z nich tak nepodstoupil ani dvoutýdenní karanténu kvůli možné nákaze covidem-19. Přes dvě stě lidí se ocitlo na ulici bez jídla a pití. Místní radnice je autobusy odvezla do Las Palmas na témže ostrově před sídlo zastoupení španělské vlády a posléze jim sehnala ubytování v turistickém komplexu.

"Nemáme kapacitu přijímacích zařízení pro migranty, 6000 lidí je v hotelech. Nemáme pro ně práci ani jídlo. Jsme Španělsko, jsme Evropa?" rozhořčila se dnes v parlamentu poslankyně Kanárské koalice.

V improvizovaném táboře v docích v Arguineguínu zůstává na 2000 migrantů a z Afriky stále připlouvají další. Dnes ráno pobřežní stráž zachránila ze dvou vratkých člunů 52 mužů a jednu ženu. V úterý dorazilo na Kanárské ostrovy na 600 běženců.

Na Kanárské ostrovy, které leží asi 95 kilometrů od afrického pobřeží, připlulo od začátku roku do 15. listopadu podle údajů španělského ministerstva vnitra 16.760 migrantů, což je zhruba desetkrát více než za stejné období loni. Celkem do Španělska letos dorazilo přes moře či pozemní cestou přes jeho enklávy v Africe na 34.000 běženců. Na rozdíl od Kanárských ostrovů se migrační vlna na jižní pobřeží Španělska i do enkláv Ceuta a Melilla v Africe zmírnila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama