Humanitární drama na Kanárských ostrovech: 225 migrantů skončilo na ulici, opozice žádá demisi ministra

Na jednom z Kanárských ostrovů, které se letos potýkají s masovou migrací, způsobilo zmatek propuštění asi 225 migrantů z přeplněného improvizovaného tábora v místním přístavu. V noci na dnešek většinu z nich úřady ubytovaly v turistických bungalovech. Kauzu dnes řešili i poslanci ve španělském parlamentu.

Uprchlíci, ilustrační foto

Největší opoziční strana vyzvala k demisi ministra vnitra Fernanda Grandeho-Marlasku, informovala agentura EFE.

Také poslankyně z Kanárských ostrovů Ana Oramasová dnes ve španělském parlamentu kritizovala vládu, že problém masové migrace na tyto ostrovy v Atlantiku u afrického pobřeží neřeší. Přitom tamní regionální vláda už několik měsíců volá o pomoc. Na Kanárské ostrovy připlulo letos zhruba desetkrát více migrantů než za stejné období loni.

"Kanárské ostrovy jsou sud prachu, sopka," prohlásila Oramasová, která vyzvala k demisi ministra vnitra Grandeho-Marlasku i ministra sociálních věcí a pro migraci Josého Luise Escrivá. Podle ní se na Kanárských ostrovech odehrává "humanitární drama" a je tam už na 17.000 běženců.

"Ne, nebudu podávat demisi," odpověděl ministr vnitra na interpelaci poslankyně největší opoziční strany. Ana Belénová z Lidové strany ho vyzvala, aby odstoupil kvůli "neschopnosti" zvládnout migrační krizi na Kanárských ostrovech.

Ministr vnitra slíbil vyšetřit úterní postup policie na Gran Canaria a řekl, že v pátek pojede do Maroka jednat s tamní vládou o zesílení boje proti pašeráckým mafiím.

Policie v úterý odpoledne propustila z improvizovaného tábora Červeného kříže v přístavu Arguineguín na jihu ostrova Gran Canaria na 230 migrantů s tím, že uplynulo 72 hodin, po něž je lze zadržovat. Žádný z nich tak nepodstoupil ani dvoutýdenní karanténu kvůli možné nákaze covidem-19. Přes dvě stě lidí se ocitlo na ulici bez jídla a pití. Místní radnice je autobusy odvezla do Las Palmas na témže ostrově před sídlo zastoupení španělské vlády a posléze jim sehnala ubytování v turistickém komplexu.

"Nemáme kapacitu přijímacích zařízení pro migranty, 6000 lidí je v hotelech. Nemáme pro ně práci ani jídlo. Jsme Španělsko, jsme Evropa?" rozhořčila se dnes v parlamentu poslankyně Kanárské koalice.

V improvizovaném táboře v docích v Arguineguínu zůstává na 2000 migrantů a z Afriky stále připlouvají další. Dnes ráno pobřežní stráž zachránila ze dvou vratkých člunů 52 mužů a jednu ženu. V úterý dorazilo na Kanárské ostrovy na 600 běženců.

Na Kanárské ostrovy, které leží asi 95 kilometrů od afrického pobřeží, připlulo od začátku roku do 15. listopadu podle údajů španělského ministerstva vnitra 16.760 migrantů, což je zhruba desetkrát více než za stejné období loni. Celkem do Španělska letos dorazilo přes moře či pozemní cestou přes jeho enklávy v Africe na 34.000 běženců. Na rozdíl od Kanárských ostrovů se migrační vlna na jižní pobřeží Španělska i do enkláv Ceuta a Melilla v Africe zmírnila.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje