I přes stabilní nárůst případů Belgie zmírní některá opatření

Přestože případy koronaviru v Belgii stále přibývají, premiérka Sophie Wilmésová dnes oznámila mírné rozvolnění některých protikoronavirových pravidel. To se má týkat například nošení roušek, které již nebude povinné ve venkovních prostorách. Zkrátit se má také karanténa pro ty, co přišli do styku s nakaženým, informuje agentura Reuters.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Belgie, v níž sídlí instituce Evropské unie i NATO, zavedla kvůli koronaviru omezení pohybu 18. března, připomíná Reuters. Od začátku pandemie zde zemřelo přes 9.950 pacientů s covidem-19, a 11milionová Belgie se tak vzhledem k počtu obyvatel řadí k jedné z nejpostiženějších zemí světa.

"Virus tu stále je, ale život musí jít dál, i když v takové formě, aby byla epidemie pod kontrolou," vysvětlila podle agentury AP Wilmésová. Od 1. října tak lidé nebudou muset nosit venku roušky s výjimkou přeplněných míst, na nichž nelze dodržovat rozestupy. Vláda také rozhodla o zkrácení 14denní karantény na jeden týden pro osoby, které byly v kontaktu s nakaženým člověkem.

Zatímco na soukromých akcí bude moci i nadále být maximálně 10 lidí, toto pravidlo se nebude vztahovat na veřejné akce nebo svatby organizované profesionály. Venkovních událostí se tak bude moci zúčastnit až 400 lidí, zatímco vnitřních nejvíce 200. Premiérka také oznámila, že Belgičané mohou udržovat blízký kontakt až s pěti lidmi měsíčně mimo svoji domácnost. Tímto kontaktem se myslí například objímání nebo společné stolování.

Belgický virolog Marc Van Ranst s rozvolňováním nesouhlasí. "Z toho, co ukazují čísla je jasné, že není čas na uvolňování. Člověk nemusí být skvělý virolog, aby předpověděl, že počty budou v nadcházejících týdnech i nadále růst," řekl rozhlasové stanici VRT. V minulém týdnu, tedy od 13. do 19. září, v Belgii v průměru každý den přibylo 1374 případů, zatímco na začátku července to bylo asi 80 případů denně. Zvýšil se také počet hospitalizovaných pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu roste počet nakažených exponenciálně, obětí covidu je už přes 10…

27.10.2020 10:29 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Bulharsko má rekordní přírůstek nakažených, premiér Borisov pracuje z…

27.10.2020 10:27 V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama