Ibizagate: V Německu byl zatčen strůjce aféry kolem exšéfa rakouské FPÖ, skrýval se rok

Údajný strůjce aféry kolem bývalého předsedy rakouských Svobodných Heinze-Christiana Stracheho byl po roce skrývání zatčen v Německu. Informoval o tom rakouský deník Die Presse. Julian H. čelí obvinění z nezákonného pořízení zvukové a obrazové nahrávky politika na španělském ostrově Ibiza a rovněž z obchodu s téměř třemi kilogramy kokainu.

Heinz-Christian Strache
doporučujeme

Kauzu loni v květnu odstartovalo zpravodajství německého magazínu Spiegel a německých novin Süddeutsche Zeitung. Ty se dostaly k několikahodinové videonahrávce z roku 2017 z Ibizy, na níž Strache otevřeně hovoří o korupčním jednání.

Zmiňuje například nelegální financování strany a nabízí údajné příbuzné ruského oligarchy zajištění státních zakázek výměnou za protislužby. Na videu se objevil také pozdější šéf parlamentní frakce Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Johann Gudenus.

Soukromý detektiv Julian H. působící v Mnichově na nahrávce vystupuje jako doprovod údajné příbuzné ruského oligarchy a zprostředkovává dohodu mezi ní a Gudenusem.

Aféra otřásla alpskou zemí a v květnu 2019 vedla k pádu koaliční vlády lidovců se Svobodnými. Strache, který byl v té době vicepremiérem, po jejím propuknutí odstoupil ze stranické funkce. Kauza výrazně přispěla k propadu Svobodných v předčasných volbách loi v září. FPÖ v nich získala přes 16 procent, což bylo o bezmála deset procentních bodů méně než v roce 2017. Novou vládu sestavili lidovci kancléře Sebastiana Kurze se Zelenými.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama