Impuls z Východu. K rozvoji bývalé NDR přispívá i Česko s Polskem, ukázala analýza

K rozvoji východního Německa na rozdíl od 90. let značně přispívají díky vlastnímu hospodářskému růstu také Česká republika s Polskem. Na dnešní tiskové konferenci k demografickému vývoji Německa po 30 letech od znovusjednocení to prohlásil Sebastian Klüsener ze Spolkového ústavu pro demografický výzkum (BiB).

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Podle ústavu již také postrádá smysl zemi demograficky a hospodářsky rozdělovat na východ a západ, protože rozdíly byly z velké části smazány.

"Mnoho pulzujících regionů je na východě. Počítají se k nim oblast Berlína nebo města Drážďany, Lipsko a Jena," uvedl šéf ústavu Norbert Schneider. Poukázal také na to, že stejně tak jsou i na území někdejšího západního Německa regiony, které nyní kvůli strukturálním změnám trpí odlivem obyvatelstva. V této souvislosti zmínil Sársko či Porúří.

Dědictví odchodu mladých lidí na západ po sjednocení země si ale východ Německa nese stále s sebou. V Durynsku, Sasku, Braniborsku či Meklenbursku-Předním Pomořansku jsou místa, kde na 100 žen ve věku 15 až 49 let připadá přes 110 mužů v této věkové kategorii.

Pokud se v minulosti hovořilo jen o rozvoji západního Německa i díky podnětům od sousedních západních států, tak už to podle BiB neplatí, protože nyní takové vývojové impulzy má i východ od svých východních sousedů.

"Východní Německo mělo v době po revoluci problém, že hospodářské a platové rozdíly byly v Česku a Polsku natolik výrazné, že východ nedostával od těchto zemí žádné vývojové podněty, jaké měl západ," řekl Klüsener. Nyní se ale podle něj Česko s Polskem hospodářsky natolik dotáhly na západní Evropu, že dodávají východnímu Německu růstové impulzy. Dodal, že i to je výsledkem evropské integrace.

Podle BiB v analýze demografického sjednocování Německa nelze hovořit jen o tom, že se východ přibližuje západu.

"Také západ se přiblížil východu, třeba v oblasti pracovního zapojení žen či výstavby zařízení pro péči o děti," uvedl ústav. Zatímco ženy se po porodu v někdejší Německé demokratické republice díky státní podpoře školek a jeslí zapojovaly do pracovního procesu dříve než ženy na západě, nyní se rozdíl vyrovnává. Obzvláště viditelné je to pak v těch západních regionech, do kterých po sjednocení zamířili za prací Němci z východu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu roste počet nakažených exponenciálně, obětí covidu je už přes 10…

27.10.2020 10:29 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Bulharsko má rekordní přírůstek nakažených, premiér Borisov pracuje z…

27.10.2020 10:27 V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama