Incident ve Středomoří: Turecko se vzepřelo německým vojákům, nemohli prohledat podezřelou loď loď

Turecko bránilo německým silám patřícím k misi Evropské unie, aby mohly plně prohledat turecké plavidlo, jež podezřívaly z převozu zbraní do Libye, píše dnes agentura Reuters. Turecká média podle agentury AFP informovala, že němečtí vojáci loď prohledali, žádné zbraně však neobjevili.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Německá fregata byla podle Reuters nasazena ve Středozemním moři v rámci evropské mise Irini, jejímž cílem je zastavit příliv zbraní do Libye, která je rozdělená mezi frakce svádějící boje. Němečtí vojáci vstoupili v noci na palubu turecké nákladní lodi Rosaline A, museli ji ale opustit, když se Ankara obrátila na evropskou misi se stížností, uvedlo německé ministerstvo obrany.

Turecká agentura Anadolu tvrdí, že loď vezla humanitární materiál. Podle ní se ozbrojení vojáci evropské mise na loď spustili z helikoptér a převzali kontrolu nad velínem. Celou noc pak loď prohledávali, ale nakonec našli jen sušenky a barvy.

Podle tureckých úřadů pátrací tým porušil mezinárodní právo, protože nepočkal na turecké povolení. Německé úřady ale uvedly, že jednotky se řídily standardní procedurou a před naloděním čekaly na odpověď státu, pod jehož vlajkou se loď plavila. Když nakonec obdržely námitku, tak se z lodi stáhly.

Incident by podle AFP mohl vyvolat nevoli Ankary, která podporuje mezinárodně uznávanou libyjskou vládu a tvrdí, že nikdo nemá právo prohledávat turecká plavidla bez jejího svolení.

Turecko považuje námořní operaci Irini za předpojatou a tvrdí, že sice brání v dodávání zbraní tripoliské vládě, ale zároveň ignoruje, že konkurenční síly polního maršála Chalífy Haftara dostávají od svých spojenců zbraně pozemní a leteckou cestou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 12:32 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama