Instituce EU se kvůli nákaze vracejí do virtuálního prostoru

Podzimní vlna koronavirové nákazy přiměla tento týden k omezení provozu instituce Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu, kteří se dnes měli podle původních plánů sejít ve Štrasburku, zahájili v rámci prevence šíření viru plenární schůzi na dálku. Ministerská jednání, která se tento týden konají v Lucemburku, jsou podle diplomatů na několik týdnů patrně posledními osobními setkáními zástupců unijních vlád. Do virtuálního prostoru se po pandemií ovlivněném summitu z minulého týdne přesunují i jednání unijních prezidentů a premiérů.

Evropské orgány se od léta postupně začaly vracet k částečně normálnímu provozu poté, co se na jaře kvůli omezení cest a osobních styků politici vídali prakticky jen při videokonferencích. V Belgii, Francii i Lucembursku, kde mají instituce svá sídla, ovšem v posledních týdnech trvale roste počet nakažených a úřady zavádějí stále přísnější omezení.

Europarlament měl podle plánu, s nímž vedení počítalo ještě po skočení minulé bruselské plenární schůze začátkem října, po osmi měsících opět zasedat ve svém štrasburském sídle. Přes tlak francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se však vedení parlamentu nakonec rozhodlo již několikrát avizovaný návrat do alsaského města opět odložit a místo omezeného zasedání v Bruselu tentokrát rovnou vyhlásit online schůzi.

"Situace v Belgii i Francii je velmi vážná. Cestování je nebezpečné," zdůvodnil krok předseda EP David Sassoli. V praxi se však dnes zahájené jednání příliš neliší od minulých bruselských schůzí. Do parlamentních lavic v Bruselu dorazilo několik desítek poslanců většinou dlouhodobě pobývajících v belgické metropoli. Debaty i hlasování probíhají na dálku, což zpomaluje počítání a vyhlašování výsledků. Schůze, jejíž značnou část spolkne hlasování o stovkách pozměňovacích návrhů k parlamentnímu postoji k reformě společné zemědělské politiky EU, se tak protáhne až do pátku.

Stejnému tématu se dnes a v úterý věnují unijní ministři zemědělství na jednání v Lucemburku. Spolu s pátečním zasedáním ministrů životního prostředí věnovaným plánu na nové emisní limity to bude patrně jedno z posledních setkání zástupců vlád.

Politici nabádají k opatrnosti poté, co mělo několik ministrů zahraničí pozitivní test na covid-19 po společném jednání v Lucemburku před týdnem.

"Kvůli zdravotním rizikům se budou zřejmě organizovat jen zcela nezbytné mítinky, ministerské schůzky v příštích týdnech patrně vůbec nebudou," řekl ČTK diplomatický zdroj. O charakteru schůzí rozhoduje německé předsednictví, které podrobnosti zveřejňuje většinou nejvýše týden před jednáními, diplomaté však nečekají, že by se v říjnu či první části listopadu odehrála nějaké zasedání.

Pouze na dálku se v nejbližších týdnech hodlají vídat i šéfové států a vlád, kteří mají od začátku října za sebou hned dva summity. Německá kancléřka Angela Merkelová z opatrnosti zrušila na listopad plánované osobní jednání lídrů v Berlíně a hodlá každý týden organizovat jejich videokonferenci o koordinaci boje s nákazou.

Předseda Evropské rady Charles Michel, který konání summitů i v době pandemie vzhledem k závažnosti některých témat obhajuje, však nechce vyloučit, že by se lídři mohli v listopadu či prosinci osobně sejít.

"Během příštích týdnů rozhodneme po konzultacích s rozličnými lídry o nejmoudřejším způsobu, jak organizovat naše jednání. Schůzku po schůzce, téma po tématu, abychom zajistili fungování evropských institucí, ale zároveň co nejlépe zaručili bezpečnost všech," prohlásil po skončení dosud posledního summitu Michel.

Příští řádný summit je v plánu až v polovině prosince. Podle některých diplomatů by však vrcholící brexitová jednání či stále nevyřešená situace kolem příštího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik mohla vyžadovat osobní schůzku. Většina hlasů se však shoduje, že rozhodující bude listopadový vývoj nákazy.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 3 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benzin a nafta pokračují ve zdražování. V dubnu může stát litr přes 40 korun

Vývoj cen pohonných hmot v Česku se v březnu obrátil, zlevňování vzalo zasvé. Benzin za posledních sedm dní zdražil o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr. Cena nafty stoupla méně, konkrétně o 12 haléřů na 38,53 koruny za litr.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy