Invaze ze srpna 1968 byla potlačením demokratizačních snah, uvedla Čaputová

Invaze spojeneckých vojsk v srpnu 1968 nebyla přátelskou pomocí, ale potlačením demokratizačních snah pražského jara. Uvedla to dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Události vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, které se odehrálo před 53 lety, si je podle prezidentky potřeba připomínat, aby nedocházelo k falšování a zkreslování historie.

"Na ráno 21. srpna 1968 nikdy nezapomeneme. Těm, kteří tehdy žili, zůstane v paměti hukot letadel, tanky a všudypřítomní vojáci pěti armád. Nám, kteří jsme narodili později, zůstanou následující dny a roky v paměti z vyprávění rodičů," řekla Čaputová. "Stovce rodin ale zůstanou i v podobě generačního traumatu způsobeného smrtí jejich nejbližších," dodala prezidentka, která si invazi připomněla už v pátek položením věnce před budovu Univerzity Komenského v Bratislavě.

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera události srpna 1968 společnost učí, že se navzdory porážkám vyplatí za svobodu bojovat. Díky lidem, kteří se "nenechali zlomit", se podle premiéra Československo v roce 1989 dočkalo svobody.

O nutnosti připomínat si okupaci, "ale i všechny události, které zásadním způsobem ovlivnili cestu k současnosti", promluvil dnes i šéf slovenského parlamentu Boris Kollár. Podle něj nejnovější události ze světa dokazují, že řešení za použití vojenské síly nejsou schopné trvale zamezit vývoji, který má objektivní charakter.

"Dnes si připomínáme 53. výročí zmaření nadějí našich otců a dědů, které doprovázelo i zmaření životů 38 občanů Slovenska a 70 občanů České republiky," uvedl podle slovenských médií Kollár.

Související

Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Srpen 1968

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 17 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Hamás zveřejnil video rukojmí, na důkaz, že přežil zranění ze 7. října

Hamás zveřejnil ve středu video izraelsko-amerického rukojmího Hershe Goldberga-Polina, což je první důkaz, že přežil, když byl 7. října těžce zraněn.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy