Irák souhlasí s pokračováním mise NATO. Hrozbou jsou ruské rakety, varoval Stoltenberg

Irácká vláda souhlasí s tím, aby Severoatlantická aliance pokračovala ve své výcvikové misi v zemi. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na závěr dvoudenního zasedání aliančních ministrů obrany. Spojenci se na něm shodli na posílení mise, která je součástí boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

"Irácká vláda nám potvrdila, že chce, aby NATO pokračovalo ve výcviku, poradenství a zvyšování schopností iráckých ozbrojených sil," řekl dnes novinářům Stoltenberg.

Dodal, že souhlas Bagdádu je podmínkou pro pokračování mise poté, co NATO počátkem ledna z bezpečnostních důvodů přerušilo výcvik místních jednotek.

Situaci v oblasti zkomplikoval americký smrtící útok na prominentního íránského generála Kásema Solejmáního, který začátkem roku vyvolal odvetné útoky Teheránu na spojenecké základny v Iráku. Irácký premiér poté požádal Spojené státy, aby předložily plán na odchod svých sil ze země. Americký prezident Donald Trump později vyzval spojence, aby svou přítomnost na Blízkém východě posílili. K žádným konkrétním krokům mimo Irák, k nimž chtěl své kolegy v Bruselu přesvědčit americký ministr Mark Esper, se však další členové aliance během dvoudenního jednání nezavázali.

Ministři dnes debatovali také o hrozbě, kterou pro alianční země představují ruské raketové systémy. Zvláště evropské členy aliance znepokojilo loňské ukončení platnosti rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

USA od ní odstoupily poté, co Moskva začala rozmisťovat střely s plochou dráhou letu SSC-8. Rusko na výzvy ke stažení těchto raket nereagovalo a z porušování smlouvy obvinilo USA.

Today, I engaged with #NATO defense ministers on the importance of increased & more equitable burden sharing. The strength of our Alliance rests upon our shared contributions to defense spending. #WeAreNATO pic.twitter.com/fu4XiuxjJs

— Secretary of Defense Dr. Mark T. Esper (@EsperDoD) February 13, 2020

"Nebudeme podnikat kroky zrcadlící ty ruské. Nemáme v úmyslu rozmísit v Evropě nové jaderné rakety odpalované ze země. Naše obranná a odstrašující kapacita však bude nadále efektivní, aby ochránila obyvatelstvo," prohlásil Stoltenberg. Jako prevence proti ruské hrozbě mimo jiné působí v Pobaltí vícenárodní prapor NATO, jehož součástí je od podzimu i pět stovek amerických vojáků.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Irák Islámský stát (IS) INF (smlouva o likvidaci raket) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy