Irák souhlasí s pokračováním mise NATO. Hrozbou jsou ruské rakety, varoval Stoltenberg

Irácká vláda souhlasí s tím, aby Severoatlantická aliance pokračovala ve své výcvikové misi v zemi. Oznámil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na závěr dvoudenního zasedání aliančních ministrů obrany. Spojenci se na něm shodli na posílení mise, která je součástí boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

"Irácká vláda nám potvrdila, že chce, aby NATO pokračovalo ve výcviku, poradenství a zvyšování schopností iráckých ozbrojených sil," řekl dnes novinářům Stoltenberg.

Dodal, že souhlas Bagdádu je podmínkou pro pokračování mise poté, co NATO počátkem ledna z bezpečnostních důvodů přerušilo výcvik místních jednotek.

Situaci v oblasti zkomplikoval americký smrtící útok na prominentního íránského generála Kásema Solejmáního, který začátkem roku vyvolal odvetné útoky Teheránu na spojenecké základny v Iráku. Irácký premiér poté požádal Spojené státy, aby předložily plán na odchod svých sil ze země. Americký prezident Donald Trump později vyzval spojence, aby svou přítomnost na Blízkém východě posílili. K žádným konkrétním krokům mimo Irák, k nimž chtěl své kolegy v Bruselu přesvědčit americký ministr Mark Esper, se však další členové aliance během dvoudenního jednání nezavázali.

Ministři dnes debatovali také o hrozbě, kterou pro alianční země představují ruské raketové systémy. Zvláště evropské členy aliance znepokojilo loňské ukončení platnosti rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

USA od ní odstoupily poté, co Moskva začala rozmisťovat střely s plochou dráhou letu SSC-8. Rusko na výzvy ke stažení těchto raket nereagovalo a z porušování smlouvy obvinilo USA.

"Nebudeme podnikat kroky zrcadlící ty ruské. Nemáme v úmyslu rozmísit v Evropě nové jaderné rakety odpalované ze země. Naše obranná a odstrašující kapacita však bude nadále efektivní, aby ochránila obyvatelstvo," prohlásil Stoltenberg. Jako prevence proti ruské hrozbě mimo jiné působí v Pobaltí vícenárodní prapor NATO, jehož součástí je od podzimu i pět stovek amerických vojáků.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začátek summitu EU odložen. Charles Michel vede bilaterální rozhovory,…

21.02.2020 15:39 Aktualizováno Předseda Evropské rady Charles Michel dnes po dlouhých nočních jednáních o sedmiletém rozpočtu…

Rakouská policie dopadla tři Slováky, jsou podezřelí ze série bytových…

21.02.2020 14:49 Rakouská policie zatkla tři Slováky, které podezírá z několika desítek vloupání do bytů ve…

Slovenský soud potrestal řidiče za nehodu, při které zemřely i Češky

21.02.2020 14:45 Tříleté vězení vyměřil dnes soud na Slovensku řidiči autobusu, který před čtyřmi lety havaroval v…

"Budeme velice křičet." Babiš je nemile překvapen situací kolem rozpočtu EU

21.02.2020 12:38 Premiér Andrej Babiš je nepříjemně překvapen, že předseda Evropské rady Charles Michel nedomluvil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama