Irsko zažije předčasné volby, Varadkar věří v úspěch

Irsko po necelých čtyřech letech s menšinovou vládou míří k předčasným volbám. Místní premiér Leo Varadkar dnes požádal prezidenta Michaela Higginse o rozpuštění parlamentu, a vypsal nové volby na 8. února. Podle agentury Reuters Varadkar ve snaze strhnout voliče na svou stranu zdůrazňuje údajné úspěchy související s brexitem a růst irské ekonomiky.

Leo Varadkar
doporučujeme

Premiérova strana Fine Gael od jara roku 2016 vládne menšinově na základě dohody s hlavním opozičním uskupením Fianna Fáil, neboť ani jedné straně se po posledních volbách nepodařilo vybudovat plnohodnotnou koalici. Varadkar, který do čela vlády nastoupil až v létě roku 2017, se pro vypsání nových voleb rozhodl i přesto, že Fine Gael aktuálně nedisponuje žádným velkým náskokem v preferencích před svým největším rivalem. Scénář starý čtyři roky by se tak mohl v únoru opakovat.

Předseda vlády podle všeho sází na to, že mu k úspěchu dopomůže výrazně posilující ekonomika a relativně příznivé vyústění britského odchodu z Evropské unie, který v posledních letech dominuje také irské politice. Dublin a Londýn se nakonec vyhnuly potřebě obnovit hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, která hrozila při brexitu bez dojednaných podmínek. Výrazným impulsem k uzavření stávající "rozvodové" dohody přitom byla říjnová schůzka Varadkara s britským premiérem Borisem Johnsonem.

"Máme dohodu o brexitu a Severním Irsku. Naše ekonomika nikdy nebyla silnější, více lidí má práci než kdykoli dřív, příjmy rostou, chudoba klesá a ve veřejných financích je opět pořádek," prohlásil dnes Varadkar v projevu před úřadem vlády.

"Jako národ máme celou řadu důvodů, proč se můžeme na budoucnost dívat pozitivně a s nadějemi," pokračoval podle zpravodajského webu BBC irský premiér. Zároveň připustil, že je třeba dál pracovat na tom, aby ekonomický růst pocítili všichni obyvatelé.

Fianna Fáil, která se v posledních 100 letech pravidelně s Fine Gael střídá u moci, se zase zaměřuje na nespokojenost části voličů vycházející z přetíženosti zdravotnictví a nárůstu cen za bydlení. "Očividně přišel čas pro novou vládu, která se skutečně zaměří na hmatatelné pokroky kolem zdraví, bydlení a snižování životních nákladů," řekl lídr Fianna Fáil Micheál Martin.

Vládní strana a hlavní opoziční uskupení nyní svádí těsný souboj v průzkumech preferencí a budou potřebovat výrazný posun, aby mohly pomýšlet na většinovou vládu. Obě hlavní strany odmítají spolupráci se třetí největší partají Sinn Féin, která byla dříve politickým křídlem Irské republikánské armády (IRA), klíčovou roli proto mohou sehrát menší hráči.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, Rakousko hlásí…

30.11.2020 12:09 Aktualizováno V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama