Irsko zažije předčasné volby, Varadkar věří v úspěch

Irsko po necelých čtyřech letech s menšinovou vládou míří k předčasným volbám. Místní premiér Leo Varadkar dnes požádal prezidenta Michaela Higginse o rozpuštění parlamentu, a vypsal nové volby na 8. února. Podle agentury Reuters Varadkar ve snaze strhnout voliče na svou stranu zdůrazňuje údajné úspěchy související s brexitem a růst irské ekonomiky.

Přidejte svůj názor

Leo Varadkar
doporučujeme

Premiérova strana Fine Gael od jara roku 2016 vládne menšinově na základě dohody s hlavním opozičním uskupením Fianna Fáil, neboť ani jedné straně se po posledních volbách nepodařilo vybudovat plnohodnotnou koalici. Varadkar, který do čela vlády nastoupil až v létě roku 2017, se pro vypsání nových voleb rozhodl i přesto, že Fine Gael aktuálně nedisponuje žádným velkým náskokem v preferencích před svým největším rivalem. Scénář starý čtyři roky by se tak mohl v únoru opakovat.

Předseda vlády podle všeho sází na to, že mu k úspěchu dopomůže výrazně posilující ekonomika a relativně příznivé vyústění britského odchodu z Evropské unie, který v posledních letech dominuje také irské politice. Dublin a Londýn se nakonec vyhnuly potřebě obnovit hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, která hrozila při brexitu bez dojednaných podmínek. Výrazným impulsem k uzavření stávající "rozvodové" dohody přitom byla říjnová schůzka Varadkara s britským premiérem Borisem Johnsonem.

"Máme dohodu o brexitu a Severním Irsku. Naše ekonomika nikdy nebyla silnější, více lidí má práci než kdykoli dřív, příjmy rostou, chudoba klesá a ve veřejných financích je opět pořádek," prohlásil dnes Varadkar v projevu před úřadem vlády.

"Jako národ máme celou řadu důvodů, proč se můžeme na budoucnost dívat pozitivně a s nadějemi," pokračoval podle zpravodajského webu BBC irský premiér. Zároveň připustil, že je třeba dál pracovat na tom, aby ekonomický růst pocítili všichni obyvatelé.

Fianna Fáil, která se v posledních 100 letech pravidelně s Fine Gael střídá u moci, se zase zaměřuje na nespokojenost části voličů vycházející z přetíženosti zdravotnictví a nárůstu cen za bydlení. "Očividně přišel čas pro novou vládu, která se skutečně zaměří na hmatatelné pokroky kolem zdraví, bydlení a snižování životních nákladů," řekl lídr Fianna Fáil Micheál Martin.

Vládní strana a hlavní opoziční uskupení nyní svádí těsný souboj v průzkumech preferencí a budou potřebovat výrazný posun, aby mohly pomýšlet na většinovou vládu. Obě hlavní strany odmítají spolupráci se třetí největší partají Sinn Féin, která byla dříve politickým křídlem Irské republikánské armády (IRA), klíčovou roli proto mohou sehrát menší hráči.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit: Na povrch vypluly další sporné body, EU hodlá být nekompromisní

24.01.2020 10:01 Týden před odchodem Británie z Evropské unie dokončuje Brusel přípravy na vyjednávání dohody o…

Manželka diplomata unikne trestu za hrozivou nehodu, USA ji do Británie…

24.01.2020 09:08 Spojené státy odmítají vydat ke stíhání manželku amerického diplomata Anne Sacoolasovou, která je v…

U Berlína, kde bude mít závod Tesla, se našlo sedm bomb z války

24.01.2020 09:05 Na pozemku východně od Berlína, kde chce stavět svůj první evropský závod americký výrobce…

Osvětimské peklo. Žena se vrací na místo, kde unikla smrti jen o vlásek

24.01.2020 08:47 Evě Umlaufové byly pouze dva roky, když ji s matkou osvobodili z nacistického koncentračního a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama