Irský ministr: Británie nepředložila EU návrh na řešení brexitu

Británie Evropské unii zatím nepředložila jediný návrh, jak vyřešit současný brexitový pat. Řekl to dnes irský ministr zahraničí Simon Coveney poté, co britský premiér Boris Johnson v parlamentu hovořil o "velkém pokroku" v jednání s Bruselem. Informovala o tom agentura Reuters.

Simon Coveney
doporučujeme

"Tento proces se nemůže pohnout kupředu, pokud a dokud britská vláda nepřijde s opravdovým návrhem, který dává smysl," uvedl irský ministr zahraničí. "Dosud s žádným řešením nepřišli," zdůraznil.

Hlavním sporným bodem mezi Londýnem a Dublinem, potažmo Bruselem, je budoucí podoba režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Takzvanou irskou pojistku, kompromisní řešení, které vyjednala expremiérka Theresa Mayová a které má přísným hraničním kontrolám zabránit, současný předseda britské vlády Johnson označuje za nedemokratickou a žádá, aby byla z dohody odstraněna.

Irská vláda - stejně jako Evropská komise - dnes vyzvala podniky a obyvatele země, aby se připravili na následky hrozícího odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

Britští zákonodárci dnes budou hlasovat o návrhu zákona, který by za určitých podmínek premiéra nutil požádat EU o odklad termínu brexitu, nyní stanoveného na 31. října. Podle irského ministra zahraničí Coveneyho ale není jisté, že by EU s dalším odsunutím odchodu Británie souhlasila. Londýn by podle něj musel unijní představitele přesvědčit a dobře vysvětlit, jak chce další tři měsíce smysluplně využít.

Irské hospodářství by podle ekonomů utrpělo po případném odchodu Británie z EU bez dohody největší škody. "Nehledě na to, co se děje ve Westminsteru (sídlu britského parlamentu), musíme být připraveni na nejhorší," zdůraznil dnes Coveney. Podniky, které se na brexit bez dohody nepřipravují, označil za "naivní". Podle něj jsou přitom nedostatečně připraveny stále asi tři tisíce irských podniků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byl zatčen slovenský podnikatel Majský, ukrýval se na psychiatrii

05.08.2020 12:10 Policisté v Praze zadrželi slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen…

Svět pomáhá Libanonu po mohutné explozi. Francie pošle tuny zdravotnického…

05.08.2020 11:21 Na palubě dvou vojenských letounů má dnes do Libanonu dorazit pomoc, kterou po mohutné úterní…

Na pobřeží nedaleko Marseille vypukl požár. 2700 lidí evakuováno, několik…

05.08.2020 10:23 Nejméně 2700 lidí muselo být v noci na dnešek evakuováno před požárem, který se rozhořel na pobřeží…

Do Řecka přišlo 14krát méně migrantů než loni

05.08.2020 10:09 Do Řecka přišlo za poslední čtyři měsíce podstatně méně migrantů než loni. Zatímco v roce 2019…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama