Ital si na stará kolena splnil sen. Stal se nejstarším absolventem univerzity

Ital Giuseppe Paternò už jako dítě snil o vysokoškolském vzdělání. V důsledku války a s ní související chudoby, kvůli níž jej v tom rodina nemohla podpořit, si svůj sen nemohl splnit. Odmítl se ale vzdát bez boje a diplom nakonec skutečně získal, ale až ve vysoce pokročilém věku 96 let, čímž se stal nejstarším absolventem.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Uskutečnil jsem svůj sen," řekl bývalý železničář a veterán z druhé světové války britskému deníku Guaridan po své promoci na Filozofické fakultě Univerzity v Palermu. "Vždycky jsem chtěl studovat, ale moje rodina mě v tom nemohla podpořit, protože měla hodně dětí a protože jsme byli chudí," dodal.

Paternò, nejstarší dítě v sedmičlenné rodině, pracoval už jako dítě, kdy pomáhal svému otci v pivovaru v sicilském Palermu. V červenci 1943, kdy na Sicílii přistáli Spojenci, začal pracovat jako telegrafista italské armády v Trapani.

"Ve válce jsem neutrpěl žádná zranění a začal jsem pracovat u železnice. Zaměstnání mě nenaplňovalo, ale bohužel se nedalo nic dělat, jelikož jsem byl ženatý, a tudíž musel živit ženu a děti. I tak jsem ale stále toužil ponořit do četby knih a studovat," nechal se slyšet Paternò.

Ve věku 31 začal nynější nejstarší italský vysokoškolák navštěvovat večerní školu, díky čemuž získal maturitu. Přes den pracoval, večer chodil do školy a v noci se učil. I tak ale zůstal jeho sen získat diplom z univerzity v nedohlednu. 

Teprve až v roce 2017 se Paternò přihlásil na studium filozofie na Univerzitě v Palermu. "Vstával jsem v sedm, abych mohl studovat. Zadané práce jsem psal na starém psacím stroji. Odpoledne bylo odpočinkové a v noci jsem studoval až do půlnoci," řekl Paternò. Sousedy jeho ambice udivovaly. Nechápali, že si ještě na stará kolena chce splnit svůj životní sen.

Když pak vypukla pandemie covid-19, musel se Paternò vypořádat s novou výzvou. Veškerá výuka se totiž uskutečňovala online, proto se musel naučit zacházet s novou technologií. 

"S příchodem koronaviru jsme se začali bát o jeho zdraví," řekl Paternův syn Ninni. "Otci jsem řekl, zda by nemohl své zkoušky odložit, a vrátit se do školy až na podzim. To odmítl s tím, že už je hodně starý, a že kdo ví, co s ním v létě bude," podotkl.  

Paternò si nakonec uskutečnil svůj sen minulý pátek, kdy promoval s červeným diplomem. "Byl to jeden z nejšťastnějších dnů v mém životě. Škoda, že při tom nemohla být moje žena, která před 14 lety zemřela," nechal se slyšet nejstarší italský absolvent vysoké školy. Dále dodal, že hodlá ve studiu pokračovat i nadále. Co se týče genetiky, tak jeho matka zemřela ve 100 letech, proto mu dle jeho slov zbývají ještě čtyři roky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 16:26 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Nizozemsko chce, aby se syrská vláda zodpovídala ze zločinů

18.09.2020 16:20 Nizozemsko zahájilo právní kroky, které mohou Sýrii dovést před Mezinárodní soudní dvůr (ICJ). Chce…

Nizozemsko má další rekord v počtu nakažených, přibylo jich téměř 2000

18.09.2020 16:10 V Nizozemsku už čtvrtý den po sobě padl rekord v počtu nových případů nákazy za jeden den, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama