Itálie už nebude rebelovat? Premiér Conte slibuje lepší spolupráci s EU

Italský premiér Giuseppe Conte dnes Poslanecké sněmovně sdělil, že nová vláda chce více spolupracovat s Evropskou unií, včetně užší spolupráce ohledně imigrace a státního rozpočtu. Poslance také ujistil, že kabinet bude více pracovat a méně se dohadovat, informovala agentura Reuters. Poslanecká sněmovna bude zřejmě večer hlasovat o důvěře pro vládu koalice Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratické strany (PD).

Giuseppe Conte
doporučujeme

Italský premiér Giuseppe Conte přislíbil, že v EU podpoří dokončení bankovní unie a vyjedná revizi rozpočtových pravidel. Premiér také sdělil, že se hodlá i nadále osobně věnovat migrační situaci ve Středozemí a posílit dialog o roli Evropy v Africe, napsala agentura AFP.

Migrační politika je jedním z nejostřeji sledovaných témat nové vlády - předchozí kabinet, kde na imigraci dohlížel šéf nacionalistické Ligy a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini, prosazoval přísnou protiimigrační politiku.

Ve svém 90minutovém projevu Conte před poslanci předestřel plán na podporu hospodářského růstu, jehož chce docílit pomocí investic. Slíbil také, že stáhne návrh na zvýšení sazby DPH, které mělo začít platit od příštího roku. Jeho vláda bude také pokračovat v práci na reformě zákona, který sníží počet zákonodárců, a schválí i nová volební pravidla.

Na koaliční vládě se strany M5S a PD dohodly jako dva dosavadní političtí rivalové. Společně s malou levicovou stranou Svobodní a rovní (LeU) mají v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu. Ve druhé parlamentní komoře Senátu je však převaha koaličních stran mnohem méně zřetelná a Conte tam bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců. Horní komora bude podle agentury AP hlasovat o důvěře 67. poválečnému italskému kabinetu v úterý.

V italském politickém systému jsou obě komory parlamentu ústavně rovnocenné, a proto se vláda musí o důvěru ucházet v obou.

Stovky příznivců Ligy se dnes shromáždily před parlamentem v Římě, kde protestovali proti nové koalici. K demonstrantům se na začátku premiérova projevu přidal také Salvini.

Conte v dnešní řeči v narážce na rétoriku šéfa Ligy poznamenal, že nová vláda bude umírněnější a "její činy nebudou měřeny arogancí jejich slov". Hnutí pěti hvězd s Ligou vládlo od loňského června. Jejich koalice se tento měsíc rozpadla kvůli názorovým neshodám a snaze Salviniho vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo jednal s Mitsotakisem. USA chtějí dialog mezi znesvářeným Řeckem a…

29.09.2020 15:35 Spojené státy si přejí dialog mezi Řeckem a Tureckem, uvedl dnes podle agentury Reuters americký…

Šéfka Evropské komise stojí za Jourovou: Obavy o demokracii v Maďarsku…

29.09.2020 15:03 Aktualizováno Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová má plnou důvěru šéfky unijní exekutivy Ursuly von der…

Virolog: Onemocnět chřipkou a covidem najednou je nepravděpodobné. Roušky…

29.09.2020 13:22 Ačkoliv hrozí, že se zdravotníci v zimních měsících budou potýkat s náporem pacientů trpících jak…

Začalo stěhování migrantů z ostrova Lesbos. Incident na dálnici vyvolal…

29.09.2020 13:21 Asi 700 migrantů dnes opustilo provizorní zařízení zbudované na řeckém ostrově Lesbos po požáru v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama