Itálie už nebude rebelovat? Premiér Conte slibuje lepší spolupráci s EU

Italský premiér Giuseppe Conte dnes Poslanecké sněmovně sdělil, že nová vláda chce více spolupracovat s Evropskou unií, včetně užší spolupráce ohledně imigrace a státního rozpočtu. Poslance také ujistil, že kabinet bude více pracovat a méně se dohadovat, informovala agentura Reuters. Poslanecká sněmovna bude zřejmě večer hlasovat o důvěře pro vládu koalice Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratické strany (PD).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Giuseppe Conte
doporučujeme

Italský premiér Giuseppe Conte přislíbil, že v EU podpoří dokončení bankovní unie a vyjedná revizi rozpočtových pravidel. Premiér také sdělil, že se hodlá i nadále osobně věnovat migrační situaci ve Středozemí a posílit dialog o roli Evropy v Africe, napsala agentura AFP.

Migrační politika je jedním z nejostřeji sledovaných témat nové vlády - předchozí kabinet, kde na imigraci dohlížel šéf nacionalistické Ligy a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini, prosazoval přísnou protiimigrační politiku.

Ve svém 90minutovém projevu Conte před poslanci předestřel plán na podporu hospodářského růstu, jehož chce docílit pomocí investic. Slíbil také, že stáhne návrh na zvýšení sazby DPH, které mělo začít platit od příštího roku. Jeho vláda bude také pokračovat v práci na reformě zákona, který sníží počet zákonodárců, a schválí i nová volební pravidla.

Na koaliční vládě se strany M5S a PD dohodly jako dva dosavadní političtí rivalové. Společně s malou levicovou stranou Svobodní a rovní (LeU) mají v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu. Ve druhé parlamentní komoře Senátu je však převaha koaličních stran mnohem méně zřetelná a Conte tam bude muset spoléhat na podporu několika nezařazených zákonodárců. Horní komora bude podle agentury AP hlasovat o důvěře 67. poválečnému italskému kabinetu v úterý.

V italském politickém systému jsou obě komory parlamentu ústavně rovnocenné, a proto se vláda musí o důvěru ucházet v obou.

Stovky příznivců Ligy se dnes shromáždily před parlamentem v Římě, kde protestovali proti nové koalici. K demonstrantům se na začátku premiérova projevu přidal také Salvini.

Conte v dnešní řeči v narážce na rétoriku šéfa Ligy poznamenal, že nová vláda bude umírněnější a "její činy nebudou měřeny arogancí jejich slov". Hnutí pěti hvězd s Ligou vládlo od loňského června. Jejich koalice se tento měsíc rozpadla kvůli názorovým neshodám a snaze Salviniho vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti finančně drásají Německo. O peníze přitom nestojí

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Migranti si navzdory představám nevybírají cílovou zemi na základě jejich znalostí azylových…

Pokusy na stovkách pacientů. Ve Francii odhalili ilegální léčebnu pacientů…

20.09.2019 23:09 Nepovolené léčebné pokusy na stovkách pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou odhalily…

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama