Itálie kvůli koronaviru prodloužila nouzový stav, roušky jsou povinné i venku

Itálie eviduje za posledních 24 hodin 3678 nákaz koronavirem, oznámilo dnes podle místních médií ministerstvo zdravotnictví. Je to nejvyšší denní přírůstek potvrzených infekcí v zemi od dubna.

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Kvůli nárůstu případů nákaz nařídila italská vláda nošení roušek na veřejnosti i venku, podle agentury ANSA je opatření účinné už ode dneška. Italský parlament dnes také v zemi schválil prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19 do 31. ledna.

Itálie dnes zařadila Česko mezi rizikové země, což v praxi znamená, že pro vstup na italské území budou muset cestující z ČR předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin. Zatím není jasné, kdy tato povinnost začne platit. Dosud Itálie požadovala negativní testy na covid-19 jen pro přijíždějící z Chorvatska, Řecka, Malty, Španělska a některých francouzských regionů.

V Itálii přibylo za poslední den 3678 potvrzených nákaz a 31 úmrtí spojených s nemocí covid-19, o den dříve to 2677 nakažených a 28 úmrtí. Za poslední den bylo ale také v této zemi s 60 miliony obyvatel provedeno rekordních 125.314 testů na koronavirus SARS-CoV-2.

Přes 3000 potvrzených případů denně přibylo v Itálii naposledy 24. dubna, kdy jich bylo 3022. Úmrtí ten den přibylo na 420, připomněla dnes agentura Reuters nejhorší fázi nynější pandemie v Itálii. Na konci března tam za den přibylo rekordních asi 6550 potvrzených nakažených a 920 úmrtí.

Návrh kabinetu premiéra Giuseppa Conteho na prodloužení nouzového stavu dnes dopoledne schválili poměrem hlasů 253 ku třem poslanci. Hlasování se na protest neúčastnila opozice. V úterý opatření prošlo italským Senátem.

Nouzový stav na šest měsíců italská vláda vyhlásila letos 31. ledna poté, co se u čínského páru v Římě prokázala přítomnost viru SARS-CoV-2. V červenci byl nouzový stav prodloužen do 15. října.

Stav nouze dává vládě i regionálním úřadům větší pravomoci rozhodovat o opatřeních na ochranu veřejného zdraví jako omezení vycházení či právě zavádění roušek, a to bez schválení parlamentem a byrokratických překážek.

Povinnost zakrývat si ústa a nos už nezávisle na vládě zavedlo několik italských regionů včetně Lazia, kam spadá i metropole Řím.

Itálie, kterou epidemie tvrdě zasáhla na jaře, eviduje za poslední dva měsíce stabilní přírůstek nakažených. Za poslední týden podle Reuters přibylo denně v průměru 2400 nových infekcí. Denní bilance jsou v této jihoevropské zemi podstatně nižší než v dalších velkých evropských státech jako je Francie, Španělsko nebo Británie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama