Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie. Nejvyšší počet nových případů hlásí regiony Lombardie a Kampánie, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Rekordní denní bilanci ohlásilo i Španělsko, kde se celková statistika infikovaných za 24 hodin zvýšila o 23.580.

Itálie, ilustrační foto
doporučujeme

V šedesátimilionové Itálii v poslední době denní bilance nakažených setrvale rostou a jsou vyšší než na jaře, kdy země zažívala vrchol první vlny pandemie. Odborníci ale upozorňují, že čísla z jara nelze s těmi současnými srovnávat vzhledem k tomu, že se nyní provádí několikanásobně více testů. Ve středu jich zdravotníci vyhodnotili přes 200.000.

Celkem se v Itálii nakazilo virem SARS-CoV-2 na 616.000 lidí, 38.122 z nich zemřelo. Už několik dní po sobě hlásí úřady více než dvě stovky mrtvých pacientů s covidem-19 denně. Plní se i nemocnice, kde je aktuálně kolem 16.000 nakažených, a jednotky intenzivní péče, které se starají o zhruba 1700 z nich ve vážném stavu.

Kvůli nepříznivé situaci jsou v Itálii od pondělí uzavřená kina, divadla, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Bary a restaurace musí přestat obsluhovat hosty úderem šesté hodiny večerní. V mnoha městech se ale proti restrikcím opakovaně demonstrovalo.

Ve Španělsku od začátku epidemie registrují přes 1,16 milionu nakažených a stejně jako v Itálii tam nyní počty infikovaných rostou rekordním tempem. Premiér Pedro Sánchez řekl, že skutečný počet lidí, kteří se nakazili, je přitom několikanásobně vyšší - nejspíš více než tři miliony.

Jihoevropská země s téměř 50 miliony obyvatel zažívá situaci podobnou té na jaře, kdy přeplněné nemocnice nestíhaly pečovat o pacienty s covidem-19. Obětí je ale zatím mnohem méně. Za poslední den zemřelo 173 pacientů, v březnu a dubnu se bilance obětí šplhaly až k 900.

Španělský parlament dnes schválil prodloužení nouzového stavu o půl roku a jednotlivé regiony dál zpřísňují omezení. Katalánsko na 15 dní zakázalo svým obyvatelům vycestovat a přes hranice nebude pouštět lidi z jiných částí Španělska. Zavřené tam dál zůstanou restaurace a bary.

V Británii se dnes celkový počet nakažených zvýšil o 23.065 na více než 965.000. O den předtím bylo nových případů skoro 25.000. Obětí přibylo 280 a celkem jich je skoro 46.000. Agentura Reuters upozornila, že počet úmrtí za posledních sedm dní se v porovnání s předchozím týdnem zvýšil o více než 50 procent. Počet nových případů nákazy při porovnání týdenních období rostl o 16 procent.

Velká epidemiologická studie, kterou dnes zveřejnila londýnská univerzita Imperial College, uvádí, že se nyní v Británii koronavirem nakazí až 100.000 lidí denně. Její autoři tvrdí, že se země nachází v "kritické fázi" a že se "něco musí změnit".

Další regiony dnes uzavřelo Řecko, kde bude platit karanténa například pro město Soluň. V desetimilionové zemi za poslední den přibylo 1211 nakažených, tedy méně než ve středu, kdy 1547 případů znamenalo nejvyšší číslo od začátku epidemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže…

28.11.2020 21:26 Aktualizováno Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Po celé Francii se protestovalo proti návrhu zákona o bezpečnosti, došlo…

28.11.2020 20:59 Aktualizováno V sedmdesáti francouzských městech dnes desetitisíce občanů protestovaly proti návrhu…

Na německo-polské hranici protestovali "koronaskeptici", dorazili i…

28.11.2020 19:59 Aktualizováno Ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici se dnes konala demonstrace proti koronavirovým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama