Itálie oznámila nový denní rekord v počtu infikovaných, covid se šíří mezi poslanci

Itálie v posledních dnech čelí rostoucímu počtu nových případů koronaviru. Dnes úřady ohlásily 10.925 nových případů koronavirové nákazy, což je opět nejvíce od začátku epidemie v zemi. Překonán tak byl páteční rekord 10.010 infikovaných. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den 47 osob.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Od začátku epidemie se nakazilo 402.536 lidí a zemřelo 36.474 osob. Vláda chce růst nákazy zbrzdit novými opatřeními a uvažuje o rozsáhlejším zavedení práce na dálku.

Výskyt koronaviru mimo jiné roste i v italském parlamentu, kde je nakaženo už 17 zákonodárců. Upozornil na to dnes deník Corriere della Sera. Nejvíce případů zaznamenala Poslanecká sněmovna, kde je infekčních 14 poslanců ze 630. Na Senát připadají zbývající tři případy. Část členů parlamentu uvažuje o zavedení distanční formy zasedání a hlasování.

"Předsedové opozičních poslaneckých klubů jsou všichni v karanténě nebo v izolaci," uvedl předseda poslaneckého klubu Ligy Riccardo Molinari, který je v dobrovolné izolaci. Pozitivní test na koronavirus vyšel předsedům dalších dvou hlavních opozičních pravicových stran, Francescovi Lollobrigidovi z Bratři Itálie a Mariastelle Gelminiové ze Vzhůru, Itálie. Ti jsou proto v povinné 14denní karanténě. Koronavirus má ovšem i předseda klubu vládního Hnutí pěti hvězd Davide Crippa.

Předsedové opozičních klubů požádali předsedu Poslanecké sněmovny Roberta Fica, aby se zasedání komory příští týden zkrátilo. Představitelé pravicových stran chtějí vypustit rozpravu a hlasování o zákonu proti homofobii, se kterým v minulosti vyjádřili svůj nesouhlas. O jejich požadavcích rozhodne v pondělí grémium předsedů poslaneckých klubů.

Část zákonodárců by chtěla reagovat na situaci zavedením distanční formy jednání a hlasování. Pod petici, která zavedení jednání na dálku požaduje, se podepsalo 114 poslanců. Pro "větší digitalizaci parlamentní činnosti" se ve čtvrtek vyjádřil i předseda sněmovny Fico. Italská ústava ale stanoví, že hlasování jsou platná jen za účasti alespoň poloviny členů komory. Proti distančnímu rokování jsou i opoziční strany.

Rozpravu a hlasování na dálku zavedl již na konci března Evropský parlament. K obdobnému kroku přistoupila také dolní sněmovna britského parlamentu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Přibylo téměř 14 tisíc nakažených. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 08:00 Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama