Itálie podpoří ekonomiku 25 miliardami eur

Itálie, která je v Evropě nejvíce postižená nákazou nového koronaviru, nyní podpoří svou již tak slabou ekonomiku 25 miliardami eur (asi 682 miliard Kč). Již dříve avizovaná opatření oznámil na dnešní tiskové konferenci premiér Giuseppe Conte. Balíček má být podle ministra hospodářství Roberta Gualtiriho schválen příští měsíc, platit ale začíná okamžitě.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna
doporučujeme

Řím pozastavuje splátky půjček a hypoték firmám i soukromým osobám a bankám poskytne státní záruky. Finančním domům také navýší prostředky, aby mohly pomoci firmám platit zaměstnance, kteří jsou kvůli přerušení provozu na nucených dovolených.

"Můžeme mluvit o italském modelu nejen díky naší strategii pro potlačení nákazy, ale můžeme také začít hovořit o naší politické a ekonomické strategii k řešení této velké politické a sociální nouze," řekl premiér, kterému kvůli obavám z nákazy nemocí COVID-19, kterou nový koronavir způsobuje, na tiskové konferenci naslouchali jen čtyři novináři.

Nemocnice v Itálii jsou přetížené a nezvládají nápor nových případů. Ekonomika se kvůli drakonickým opatřením proti viru prakticky zastavila.

Zhruba 3,5 miliardy eur poputuje na pomoc těžce zkoušenému zdravotnictví a deset miliard na podporu rodin a pracujících, uvedla vláda. Prodlužuje se rodičovská dovolená, rodinám se budou nabízet finanční prostředky na úhradu hlídání dětí a ruší se veškerá propuštění uskutečněná po 23. únoru. Gualtieri už dříve několikrát zopakoval, že kvůli koronaviru nesmí nikdo přijít o práci.

Kabinet předpokládá, že ekonomika letos zaznamená citelný propad. Už v závěrečném čtvrtletí loňského roku přitom vykázala pokles o 0,3 procenta. Deficit italských veřejných financí letos pravděpodobně přesáhne v eurozóně povolená tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Evropě zemřelo na covid-19 již přes 50 tisíc lidí. Nejvíc obětí mají…

06.04.2020 14:05 Nemoci covid-19 v Evropě podlehlo již více než 50.000 lidí. Vyplývá to z dat, která shromáždila a…

Vražda Kuciaka: Pokračuje soud, žalobce navrhl přísný trest pro Marčeka

06.04.2020 13:49 Aktualizováno Na Slovensku dnes pokračuje proces s jedním z obžalovaných v případu předloňských vražd novináře…

Rakousko zavádí roušky povinně, kancléř Kurz dal za příklad Česko

06.04.2020 13:22 Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření, která přijalo v boji proti…

Počet obětí covid-19 v Polsku roste. Premiér Morawiecki čeká vrchol…

06.04.2020 12:37 Množství případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 bude v Polsku vrcholit ze jeden nebo dva měsíce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy