Itálie povolila vylodění 160 uprchlíků. Malta čelí kritice, nechala migranty v nouzi na moři

Asi 160 migrantů, které minulý víkend ve Středozemním moři zachránila španělská loď Aita Mari, dnes přijmou úřady v sicilském přístavu Messina. S odvoláním na španělskou nevládní organizaci Maydayterraneo o tom informovala agentura AFP. Maltské úřady zároveň zachránily člun s 60 migranty, za otálení s operací je však kritizovala nevládní organizace Alarm Phone, která na plavidlo upozornila.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Dorazili jsme do Messiny. Úřady vstoupily na palubu, aby zkontrolovaly zdravotní stav (uprchlíků) a až s tím budou hotovy, všichni lidé na palubě dostanou povolení vystoupit," sdělila organizace Maydayterraneo na twitteru.

Loď Aita Mari minulou neděli zachránila okolo 90 migrantů, včetně 24 nezletilých a 16 žen, z čehož tři jsou těhotné. O několik hodin později pak na palubu přijala dalších zhruba 60 uprchlíků v nouzi, kteří se momentálně ve městě v Messinské úžině chystají na vylodění.

Maltské námořnictvo dnes ráno podniklo záchrannou operaci zhruba 63 kilometrů od pobřeží italského ostrova Lampedusa, kde zachránilo 60 migrantů. Informovala o tom nezisková organizace Alarm Phone, která provozuje tísňovou linku pro migranty v nesnázích. Organizace však zároveň uvedla, že maltské úřady zasáhly až po 18 hodinách od chvíle, kdy je na plavidlo v nesnázích upozornila.

"Proč maltské koordinační středisko záchranných operací záchranu o tolik hodin zpozdilo, ačkoliv vědělo, že loď v nouzi se nachází v maltských vodách? Proč nezakročila Itálie? Čekala snad znovu na to, až zasáhne libyjská pobřežní stráž a vrátí ty lidi zpět do válečné zóny?" vyčetla úřadům organizace.

Od léta roku 2018 je libyjská pobřežní stráž ve Středomoří zodpovědná za koordinaci záchranářů. Takovou misi ale nemůže země, která je v občanské válce, naplnit, domnívá se Alarm Phone. Neziskové organizace zapojení severoafrické země do pomoci migrantů kritizují dlouhodobě.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky uprchlíků jsou na hranici s Řeckem. Turecko už je zastavovat nebude

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Po zveřejnění zpráv o tom, že Turecko otevírá pro migranty hranice s Evropskou unií, se u řeky…

Dvě humanitární lodě nesmí kvůli karanténě vyplout z Itálie

28.02.2020 21:29 Italské úřady nařídily kvůli epidemii koronaviru dva týdny karantény dvěma lodím nevládních…

V Itálii je už 821 nakažených novým koronavirem, 21 lidí zemřelo

28.02.2020 19:45 V Itálii zemřeli další čtyři lidé na nový koronavirus, který se od prosince šíří do světa z Číny.…

Kvůli výtržnostem museli policisté v Paříži evakuovat nádraží

28.02.2020 19:22 Lyonské nádraží na jihovýchodě Paříže muselo být v podvečer evakuováno kvůli nepokojům, které v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama