Itálie představila očkovací plán, Polsko objednalo 45 milionů vakcín proti covidu

Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou mít zdravotníci a senioři. Podle agentury ANSA to řekl dnes italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza, který v parlamentu představil vládní očkovací plán. Dnes má vláda také zveřejnit nová protikoronavirová opatření, která budou platit o Vánocích. Dosavadní omezení totiž platí jen do čtvrtka.

Ilustrační foto
doporučujeme

Speranza podle agentury ANSA v parlamentu oznámil, že vláda má dojednané dodávky 202 milionů vakcín proti covidu-19, jejichž dostupnost očekává začátkem příštího roku. U některých vakcín jsou potřeba aplikovat dvě dávky. První dodávku vakcíny americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, kterou dnes jako první pro použití schválila Británie, očekává Speranza v koncem ledna.

Přednost v očkování budou mít podle italského ministra zdravotnictví senioři a zdravotníci. Podobnou prioritu v očkovacím plánu oznámilo minulý měsíc také Španělsko, které chce začít rovněž v lednu očkovat proti covidu-19 nejprve klienty a personál domovů pro seniory a zdravotníky.

Italská vláda má dnes představit i opatření proti koronaviru pro další týdny včetně Vánoc. Podle místních médií obsahuje plán omezení cestování o svátcích a prodloužení zákazu nočního vycházení, který nyní platí v celé zemi od 22:00 do šesté ráno. Tento týden se i ministr zdravotnictví vyslovil pro to, aby noční zákaz vycházení platil také o Vánocích.

V 60milionové Itálii se dosud potvrdilo na 1,62 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho na 56.360 osob v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejvíce nakažených přibývalo v Itálii v první polovině listopadu, kdy se denně potvrdilo i téměř 40.900 nakažených. Ve druhé polovině listopadu ale už epidemická křivka klesala, v úterý se potvrdilo 19.350 nových případů.

Polsko dosud objednalo 45 milionů dávek vakcín proti koronaviru. Očkování bude dobrovolné a zdarma, uvedl dnes na tiskové konferenci premiér země Mateusz Morawiecki. Doufá, že první dávky budou pro obyvatele k dispozici v únoru, napsala dnes agentura Reuters. 

"Objednali jsme 45 milionů dávek od společností jako jsou Pfizer/BionTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Jsme připraveni podepsat další smlouvy," nechal se dnes slyšet polský ministerský předseda. Cena dojednaných vakcín se pohybuje od pěti do deseti milionů zlotých (přibližně 30 - 60 milionů korun), uvedl Morawiecki.

Časový harmonogram podle něj záleží na tom, jak rychle schválí preparáty Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Doufá prý ale, že očkování začne už za dva měsíce. Nejdříve však budou naočkováni zdravotníci, zaměstnanci pečovatelských domovů, bezpečnostní složky a senioři nad 65 let.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 13.855 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den, v souvislosti s nákazou zemřelo za stejné období 609 lidí. Celkem se od vypuknutí pandemie v Polsku, , kde žije přibližně 38 milionů obyvatel, infikovalo 1.013.747 osob, z nichž 18.208 zemřelo. Zotavilo se zatím 622.980 nakažených.

Polská vláda v reakci na šíření koronaviru rozšířila od 7. listopadu restriktivní opatření na maloobchod, zábavní a kulturní akce, školy a také hotely. Od 28. listopadu znovu povolila otevření nákupních center, nicméně restaurace, fitness centra, kina a divadla zůstanou zavřená přinejmenším do 27. prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama