Itálie přitvrdila, policie v ulicích kontroluje chodce i auta

Itálie začíná ještě mnohem důsledněji kontrolovat dodržování všech karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru, k nimž ode dneška přibyl i zákaz venkovních rekreačních aktivit. V ulicích hlídkují desetitisíce policistů, v Římě vztyčili zátarasy na hlavních dopravních tepnách a zastavují řidiče v autech, některá města se snaží neukázněné občany monitorovat i pomocí dronů.

Italská policie
doporučujeme

"Na hlavních silnicích ven z města budou posílené hlídky. Tato omezení jsou nutná, protože tu stále máme lidi, kteří pravidla karantény nedodržují," uvedla římská starostka Virginia Raggiová. Podle ní budou kontroly o víkendu ještě pečlivější než během pracovního týdne, protože řada Italů nejspíš bude chtít využít pěkného počasí a vycestovat k moři. To ale podle vládních nařízení není možné, lidé mají vycházet z bydliště jen kvůli cestě za prací, na nákupy či k lékaři.

V případě, že někdo potřebuje zdravotní procházku, vyvenčit psa nebo vyjít na čerstvý vzduch s dětmi, musí se nyní pohybovat v bezprostřední blízkosti svého domu či bytu a nepřesouvat se do vzdálenějších míst. Uzavřené jsou všechny parky i veřejné zahrady, hromadné sportovní aktivity jsou zakázané.

Počet kontrolovaných lidí se za poslední týden denně zvyšuje, v pondělí policisté prověřili 173.000 osob, v úterý 187.000, ve středu 200.000 a ve čtvrtek ještě o něco více.

Na disciplínu občanů apelují zejména politici na severu Itálie, kde je nyní situace nejkritičtější. Například v Lombardii už se koronavirem nakazilo přes 22.000 lidí a jen za poslední den do pátečního večera tam zemřelo 380 pacientů. Úřady se obávají zejména toho, aby pandemie ve velkém nezasáhla Milán, který má 1,4 milionu obyvatel a kde by mohla způsobit kolaps. Podle tamního starosty Giuseppeho Saly by takový vývoj znamenal "katastrofu pro zdravotní systém".

Šéf infekčního oddělení milánské nemocnice Sacco Massimo Gallo se ale domnívá, že katastrofa je nejspíš už nevyhnutelná. Opatření, která dosud vláda přijala, jsou podle něj nedostatečná a počet nakažených je prý ještě mnohem vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

Asi nejhůře je na tom v tuto chvíli lombardské město Bergamo, kde bylo potvrzeno přes 5000 případů nákazy a kde denně umírají desítky lidí. Stejně jako v pátek i dnes musely do města přijet vojenské transportéry, aby odvezly desítky rakví s mrtvými. Pohřební služby totiž nestíhají a kapacitně nestačí ani zdejší krematorium. Jen v pátek v Bergamu zemřelo 88 lidí infikovaných koronavirem, celkem tak město se 120.000 obyvateli hlásí už přes 500 obětí.

Podobně tragická bilance je i v Cremoně, kde se nakazilo přes 2000 lidí. Britská televize Sky News odvysílala reportáž z tamní nemocnice, která už má přeplněné márnice, a rakve s mrtvými tak odváží i do místní kaple.

"Zkuste zastavit, izolujte lidi, zabraňte jim se stýkat, protože jinak ta situace je jako cunami, když to začne růst... a pak to bouchne," řekla reportérům lékařka z jednotky intenzivní péče Emanuela Catenacciová. "Nemyslete si, že se to děje tady, může se to stát i kdekoli jinde - a stane se to, pokud neuděláte nic proto, abyste to zastavili," dodala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama