Itálie prodlužuje stav nouze. Kvůli koronaviru je dál nutná obezřetnost, řekl Conte

Italští poslanci dnes do 15. října prodloužili nouzový stav, který byl v zemi zaveden před půl rokem v rámci boje proti šíření koronaviru. Informovala o tom agentura ANSA. Horní komora parlamentu prodloužení schválila v úterý. Nouzový stav, který měl skončit v pátek, umožňuje vládě snáze přijímat opatření nutná proti šíření nákazy nemoci covid-19.

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení 286 hlasy, proti bylo 221 poslanců a pět se jich zdrželo. Senát žádost italského premiéra Giuseppa Conteho o prodloužení v úterý odsouhlasil poměrem 157 hlasů ku 125.

Opoziční strany proti žádosti Conteho protestovaly a obvinily premiéra, že se snaží zachovat si rozšířené pravomoci navzdory výraznému zlepšení epidemické situace. Conte dnes před poslanci hájil svůj návrh s tím, že rozhodně nemá politický důvod. Podle něj je dál nutné být v této pandemii obezřetný. Conte nicméně už dříve ustoupil od záměru prodloužit nouzový stav až do konce roku.

Italský premiér dnes před poslanci také uvedl, že vláda nyní nemá v plánu zpřísnění opatření proti šíření koronaviru.

Nouzový stav umožňuje mimo jiné vedením italských regionů nařídit uzavírku oblastí kvůli výrazně zhoršené epidemické situaci a vládě například dává pravomoce omezit lety ze zemí s vysokým výskytem nákazy, uvedla ANSA.

Celonárodní omezení pohybu i ekonomické činnosti v zemi zavedla italská vláda kvůli koronaviru jako první v Evropě už 9. března. S uvolňováním opatření začala vláda začátkem května. Od 3. června mohli po téměř třech měsících Italové opět volně cestovat mezi regiony, což předtím směli jen ve výjimečných případech. Od téhož data otevřela Itálie i hranice pro turisty ze zemí EU a některých dalších evropských států bez nutnosti dvoutýdenní karantény.

Itálie patřila v nynější pandemii k nejpostiženějším zemím. Nejhorší situaci zažívala ve druhé polovině března, kdy denně přibývalo přes čtyři tisíce potvrzených případů nákazy (denní maximum bylo na 6550) a stovky úmrtí - koncem března šest až sedm set (maximum bylo 969 úmrtí denně).

Celkem v Itálii v souvislosti s nákazou koronavirem SARS-CoV-2 zemřelo 35.123 lidí, což je pátý nejvyšší počet ve světě. Potvrzeno bylo v této zemi se 60 miliony obyvatel 246.488 případů nákazy. V úterý místní civilní ochrana oznámila 181 nových případů nákazy za 24 hodin a 11 úmrtí, o den dříve to bylo 170 nově nakažených a pět úmrtí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Berlín hledá nové jméno pro Mouřenínovu ulici, kde je ambasáda ČR

12.08.2020 11:50 Stejně jako jiné světové metropole, tak i Berlín přemýšlí o přejmenování některých míst, jejichž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama