Itálie si připomíná rok od první místní nákazy koronavirem

Itálie si dnes připomíná rok od chvíle, kdy se v zemi potvrdil první domácí případ nákazy koronavirem. Právě tento den proto vláda nově prohlásila svátkem zdravotníků. Jejich úsilí v boji proti pandemii dnes ocenili i prezident Sergio Mattarella a papež František. Ten hovořil o tom, že odhodlání lékařů a sester je "vakcínou proti individualismu a sobectví".

Ilustrační foto
doporučujeme

Itálie byla první evropskou zemí, kde se začátkem loňského roku začal šířit virus SARS-CoV-2 poprvé objevený v Číně. Právě 20. února 2020 potvrdila laboratoř nákazu koronavirem u 38letého muže v severoitalském městě Codogno, které se záhy stalo ohniskem šíření infekce. Rok poté má šedesátimilionová Itálie skoro 2,8 milionu nakažených a přes 95.000 obětí.

Papež řekl, že vůči zdravotníkům pociťuje obrovskou vděčnost. Jejich nasazení podle něj "ukazuje, že ta nejniternější touha, která spočívá v lidském srdci, je touha být nablízku těm, kdo to potřebují a pomáhat jim". Prezident Mattarella zase vzdal hold lékařům a sestrám, kteří kvůli nákaze koronavirem zemřeli. "Tento den je věnován především jim," řekla hlava státu.

V Itálii podle profesních spolků zemřelo v souvislosti s koronavirem nejméně 326 lékařů a 81 sester, uvedla agentura AP.

Nákaza se nyní v Itálii šíří pomaleji ve srovnání s vrcholem druhé vlny loni v listopadu. Za poslední den přibylo na 15.000 nakažených a 251 úmrtí, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Úřady hodnotí situaci v jednotlivých regionech na třístupňové škále rizika - v nejvyšším červeném stupni aktuálně není ani jedna oblast, ve středním oranžovém jsou například Toskánsko a Ligurie a od neděle také Kampánie či Emilia-Romagna. Podle expertů představuje nyní riziko zejména šíření mutací koronaviru, přičemž brazilská mutace se objevuje hlavně v oblasti Perugie v Toskánsku a ta britská převážně na pobřeží Jadranu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama