Itálie slaví Den republiky, pravice v čele se Salvinim ignorovala pravidla shromažďování

Italové dnes kvůli doznívající koronavirové epidemii nezvykle tiše oslavili státní svátek, kterým si každoročně připomínají vznik republiky po druhé světové válce. Namísto tradiční vojenské přehlídky, která byla kvůli nákaze zrušena, prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte společně položili věnce u památníku v centru Říma. V metropoli se konala i protivládní demonstrace pravicových stran.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Demonstraci uspořádali společně opoziční pravicové strany Liga, Bratři Itálie a Vzhůru, Itálie. Poprvé od začátku epidemie koncem února se tak na veřejnosti objevil například šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini či šéfka krajně pravicové formace Bratři Itálie Giorgia Meloniová. Oba se snaží voliče přesvědčit, že nynější vláda populistického Hnutí pěti hvězd a středolevicové Demokratické strany koronavirovou krizi nezvládají.

Meloniová ostře kritizuje byrokratické překážky při rozdělování finanční pomoci zasažených podnikům či příliš pomalou reakci kabinetu. Zdlouhavé procedury při žádostech o pomoc ze státní i unijní kasy pranýřuje i Salvini. "Italové potřebují více peněz teď hned, a oni nám slibují fond obnovy na rok 2021," řekl Salvini novinářům s odkazem na nedávno představený záměr Evropské komise ustavit fond, z něhož by Evropská unie zasaženým státům mohla rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun).

Demonstraci pravice naplánovala jako symbolickou akci, které se mělo zúčastnit maximálně 300 lidí, nakonec ale bylo podle agentury AFP účastníků nejméně třikrát tolik. Agentura ANSA upozornila, že lidé při protestu nedodržovali pravidlo o udržování odstupů na veřejnosti. Salvini si opakovaně sundával roušku a bral si od lidí mobilní telefony, aby jim na ně vyfotil společnou selfie.

Podle posledního průzkumu společnosti AGI jsou nyní volební preference pravicových stran vyšší, než podpora těch vládních. Zatímco pravici by nyní volilo 47 procent lidí, vládní strany by dohromady získaly 36 procent hlasů.

Prezident Mattarella po dopolední ceremonii odjel do lombardského města Codogno, kde lékaři koncem února odhalili první případ nákazy koronavirem. Hlava státu na tamním hřbitově položila symbolicky věnec všem dosavadním italským obětem viru, kterých je přes 33.000. Starosta Codogna Francesco Passerini pak vládu vyzval, aby se 21. únor, kdy se tady poprvé prokázala infekce virem SARS-CoV-2 u mladého manažera, stal oficiálním dnem připomínky obětí covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy