Itálie žádá, aby očkování proti covidu začalo v celé EU současně

Itálie žádá, aby očkování proti koronaviru začalo ve všech státech Evropské unie současně. Chce rovněž vyvinout mobilní aplikaci, která usnadní organizaci očkování, a propojit ji s dalšími na evropské úrovni, informovala dnes agentura APA.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Jsme pro to, aby očkování ve všech zemích EU začalo ve stejný den. Nikdo by neměl začínat dříve nebo později. Doufáme, že dosáhneme shody," řekl podle dnešního tisku vládní komisař pro nouzové situace Domenico Arcuri.

V první fázi od konce ledna chce italská vláda nechat očkovat 1,7 milionu lidí. Přednost budou mít zdravotníci, příslušníci bezpečnostních složek a senioři. Starší lidi by k očkování měli pozvat jejich praktičtí lékaři.

Vrchol italské očkovací kampaně, na níž se bude podílet na 20.000 lékařů, má následovat na přelomu jara a léta. Kabinet věří, že tím docílí takzvané kolektivní imunity.

Vláda premiéra Giuseppa Conteho plánuje spustit aplikaci, která by měla obsahovat veškeré potřebné informace o vakcíně. Italové se přes ni budou moci přihlašovat k očkování, bude sbírat údaje o eventuálních alergických reakcích a sloužit i jako databáze očkovaných osob. Podle italské vlády by měla být propojena na evropské úrovni s dalšími zeměmi.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) minulý týden oznámila, že vakcínu americké společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci nejdříve 29. prosince. Později ovšem dodala, že nemůže zaručit, že přípravek schválí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama