Itálie zavede noční zákaz vycházení, Řecko uzavře do karantény sever země

Itálie kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísní koronavirová opatření, zavře mimo jiné nákupní centra o víkendech a zavede noční zákaz vycházení. Nová opatření, která mají podle agentury ANSA zahrnovat i uzávěry oblastí s nejvyšším výskytem nákazy, představil dnes poslancům italský premiér Guiseppe Conte.

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Příslušný dekret podepíše zřejmě v úterý. Předchozí zpřísnění, zahrnují zkrácení otvírací doby restaurací na 18:00, vyvolalo v Itálii protesty.

"(Epidemická) situace je velmi znepokojivá a v některých regionech kritická," prohlásil dnes Conte v dolní komoře parlamentu, když obhajoval zpřísnění restrikcí. Varoval také, že 15 ze 20 regionů by se mohlo do měsíce dostat na kritickou úroveň v počtu lůžek intenzivní péče. Conte ale zatím neřekl, od kolika hodin by měl v celé zemi platit zákaz nočního vycházení, který už dříve zavedly některé regiony. Místní média píší o 21. hodině nebo o 18. hodině.

Itálie minulý týden registrovala výrazný nárůst v počtu denně potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2. V sobotu zaznamenala téměř 32.000 případů, což byl nejvyšší počet za den od počátku pandemie, i v neděli v této zemi se 60 miliony obyvatel přibylo skoro 30.000 potvrzených nákaz. V Itálii se dosud potvrdilo na 709.300 nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Úmrtí spojených s nákazou eviduje Itálie 38.826, což je šestý nejvyšší počet ve světě.

Itálie patřila k nejhůře postiženým zemím v této pandemii už na jaře, tehdy registrovala denně v době vrcholu krize kolem 4500 nákaz, maximum bylo ve druhé polovině března asi 6500. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, tehdy v Itálii přibývaly stovky denně, koncem března jich jeden den bylo i přes 900.

Conteho vláda více zpřísnila opatření proti šíření koronaviru od minulého pondělí: bary a restaurace musí zavírat v 18:00, zavřela se kina, divadla či posilovny i lyžařská střediska. Už dříve vláda nařídila nošení roušek mimo domov i venku. Proti opatřením platným od minulého týdne se v řadě italských měst konaly demonstrace, které někde přerostly ve vandalismus a střety s policií.

Nový dekret má podle Conteho také omezit cestování ve veřejných dopravních prostředcích na polovinu. Podle agentury ANSA by měl také druhý stupeň škol a střední školy zcela přejít na distanční výuku.

Sever Řecka čeká na dva týdny plošná uzávěra a noční zákaz vycházení od půlnoci do 05:00, uvedl list Kathimerini. Před odchodem z domu do práce nebo k lékaři bude potřeba se ohlásit přes SMS zprávu. 

Již v sobotu oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis rozšíření nočního zákazu vycházení a uzavření barů a restaurací v nejhustěji obydlených částech země od úterý na jeden měsíc. Nadále zůstanou v provozu školy, maloobchodní prodejny, průmyslové podniky i služby jako hotely nebo kadeřnictví.

Noční zákaz vycházení se dosud omezuje jenom na nejhůře zasažené části Řecka, kam patří Atény a Soluň, od úterý se rozšíří na celé Řecko. Noční zákaz vycházení platí denně od půlnoci do 5:00 hodin ráno. Pro celé Řecko platí povinné nošení roušek na veřejnosti. Na rozdíl od jarní karantény se smí cestovat mezi regiony.

Řecko hlásí nižší počty nakažených koronavirem než většina Evropy, přesto počet nemocných v Řecku od začátku října začal výrazně stoupat. Za neděli země nahlásila 1678 případů nákazy koronavirem. Od února země eviduje 40.929 nemocných, 635 lidí s covidem-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Evropská komise má šestou smlouvu na vakcínu proti covidu, Moderna dodá až…

24.11.2020 13:53 Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až…

Europoslanci schválili zavedení kolektivních zákaznických žalob

24.11.2020 13:33 Poškození zákazníci v zemích Evropské unie budou mít právo podávat kolektivní žaloby ve svých…

Rakousko v lednu zahájí systematické očkování proti covidu, první na řadě…

24.11.2020 13:10 Systematické očkování rakouské populace proti covidu-19 začne v lednu, a to nejdříve v domovech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama