Italové budou smět od 18. května na mše

Italská vláda a římskokatolická církev dnes podepsaly dokument, podle nějž se budou věřící moci od 18. května opět účastnit mší. Podle agentury Reuters tím končí spor mezi církví a státem ohledně omezení týkajících se vykonávání náboženských obřadů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vláda zakázala v rámci protikoronavirových opatření chození na mše v březnu. Mnozí katolíci marně prosazovali, aby činnost církví byla i v době karantény prohlášena za nezbytnou, podobně jako třeba nákup potravin.

Napětí mezi státem a církví vzrostlo koncem dubna, kdy vláda oznámila postupné uvolňování opatření. V etapě, která začala 4. května, však povolení bohoslužeb chybělo.

Biskupové sdělili vládě, že je pro ně "nepřijatelné přihlížet porušování svobody vyznání". Většina kostelů zůstala během krize otevřená, ale pouze pro modlitby jednotlivců. Katolíci proto ve velkém sledovali v televizi či na internetu bohoslužby, které kněží vysílali z prázdných kostelů.

Dnešní dohoda podepsaná premiérem Giuseppem Contem a předsedou italské biskupské konference, kardinálem Gualtierem Bassettim, předpokládá, že kněží si sami stanoví nejvyšší počet účastníků mší v kostelech tak, aby byl mezi návštěvníky alespoň metrový rozestup. V případě zvýšeného zájmu o bohoslužby budou raději vypsány nové termíny.

Věřící budou muset po dobu mše nosit roušky. Kněží budou této povinnosti zbaveni s výjimkou svatého přijímání, kdy věřícím předávají hostie. Zpočátku budou zakázány i chóry, nádoby na svěcenou vodu zůstanou prázdné a nebude se provádět ani tradiční zdravení mezi věřícími ve formě podání ruky. Obvyklý košík na peněžité příspěvky, který si lidé předávají z ruky do ruky, bude nahrazen statickými kasičkami.

V Itálii se od února potvrdilo celkem 215.00 případů nákazy, z toho bezmála 30.000 lidí s komplikacemi doprovázejícími nemoc covid-19 zemřelo. Po Spojených státech a Británii je Itálie z hlediska počtu obětí třetí nejvíce zasaženou zemí na světě.

Sloužení mší bude obnoveno ve stejný den, kdy otevřou italská muzea, knihovny a obchody. Od vyhlášení celostátní karantény v zemi v polovině března jsou v zemi otevřené jen obchody se základním zbožím, jako jsou potraviny či drogérie, kiosky či lékárny.

Vatikán, který dosud kopíroval většinu koronavirových restrikcí italské vlády, zatím nesdělil, kdy se znovu otevře Svatopetrská bazilika či vatikánská muzea.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko a Čína dodají vakcíny, až nebudou tak potřebné, tvrdí eurokomisař

05.03.2021 13:39 V reakci na pomalý rozjezd očkování proti koronaviru v Evropské unii a na kritiku od některých…

Rakousko povolilo očkování vakcínou AstraZeneca u nejstarších občanů

05.03.2021 13:30 Rakousko dnes zrušilo věkový limit 65 let pro očkování vakcínou AstraZeneca. Údaje zveřejněné ve…

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

05.03.2021 12:35 Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového…

V Rakousku zatkli Čecha, který do země autem převezl deset Syřanů

05.03.2021 12:25 V Rakousku zatkli českého převaděče, který z Maďarska převezl do země migranty ze Sýrie. Deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama