Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní

V Římě se v noci na dnešek střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Protestující v centru metropole házeli na policisty světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice, uvedla agentura DPA. Vláda dnes mezitím vyhlásila přísnější opatření proti šíření nového koronaviru.

Demonstrace v Itálii
doporučujeme

Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina. Premiér Giuseppe Conte řekl, že přísnější opatření by měla dostat prudce stoupající křivku nových případů nákazy pod kontrolu v příštích týdnech.

"Domníváme se, že tento měsíc budeme trochu trpět, ale když při těchto restrikcích trochu zatneme zuby, budeme se moci v prosinci opět nadechnout," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Conte. Ujistil, že cílem vládních nařízení je ochránit jak veřejné zdraví, tak ekonomiku. Sektorům, které budou zpřísněním opatření trpět nejvíce, podle něj pomohou podpůrné nástroje, na nichž vláda nyní pracuje.

Při nočních potyčkách v Římě ale předtím utrpěli nejméně dva policisté zranění a nejméně deset demonstrantů bylo zadrženo. Nepovoleného protestu, který podle DPA svolala neofašistická strana Forza Nuova (Nová síla), se podle italských médií zúčastnily stovky lidí.

"Italové ukazují, že omezení a ekonomickou eutanazii ve jménu pseudopandemie nemohou dále tolerovat," napsal dnes na twitteru předseda strany Forza Nuova Roberto Fiore. Strana v posledních parlamentních volbách v roce 2018 získala necelých 0,4 procenta hlasů. Násilné protesty organizovala i v pátek večer v Neapoli.

Od pondělí budou v Itálii platit nové restrikce, které mají pomoci v boji s covidem-19. Uzavřou se kina, divadla, koncertní sály, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Muzea smějí zůstat otevřená, ale s omezeným počtem návštěvníků.

Bary a restaurace budou muset přestat obsluhovat hosty úderem šesté hodiny večerní. Jídlo s sebou nebo na rozvážku nabízet mohou. Nová opatření mají zatím platit do 24. listopadu.

Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční výuku. Vláda rovněž naléhá na občany, aby doma nepřijímali hosty a aby nikam necestovali, pokud to není nutné.

Vláda premiéra Conteho je nucena opatření zpřísňovat vzhledem k rostoucím počtům nově nakažených. V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, v sobotu za posledních 24 hodin přibylo rekordních 19.644 potvrzených případů nákazy. Od začátku epidemie covidu-19 se tak v zemi nakazilo nejméně 504.509 lidí, z nichž 37.210 zemřelo.

V některých italských regionech platí už teď noční zákaz vycházení a jsou v nich zavřené i školy. V Piemontu a Lombardii zůstala o víkendu zavřená nákupní centra. Jinak mají Italové například povinnost nosit roušky mimo domov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 23 449 nakažených koronavirem, zemřelo dalších 432 lidí

04.12.2020 08:18 V Německu za poslední den přibylo 23.449 nově potvrzených případů infekce koronavirem. To je o 643…

Francouzský chirurg dostal 15 let vězení, dle soudu zneužíval nezletilé…

04.12.2020 07:33 Francouzský soud ve čtvrtek poslal na patnáct let do vězení bývalého chirurga Joëla Le Scouarneka…

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

04.12.2020 00:01 NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama