Italové zabavili dvě záchranné lodě neziskových organizací

Italská pobřežní stráž zabavila v uplynulých dnech dvě lodi neziskových organizací, jež ve Středozemním moři pomáhaly zachraňovat migranty, kteří se během plavby z Afriky do Evropy dostali do ohrožení života. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Podle italských úřadů jsou důvodem pro zabavení plavidel technické nedostatky, představitelé španělské a německé organizace ale tvrdí, že jde pouze o zástupný důvod a že cílem je zablokovat záchranné operace.

Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye byla v přístavu v Palermu zabavena v úterý, ve středu pak stejně dopadla loď Aita Mari španělské humanitární organizace Salvamento Marítimo Humanitario.

Odstavení německého plavidla úřady zdůvodnily neupřesněnými nesrovnalostmi, které by podle nich mohly ohrozit bezpečnost posádky i případných cestujících. "Zadržení naší lodě je obtěžováním, jehož cílem je postupné zastavení civilních záchranných misí na moři," uvedl mluvčí Sea-Eye Julian Pahlke. Podle něj je zabavení s odkazem na bezpečnostní prohřešky "groteskní", protože loď nedávno absolvovala generální prohlídku.

Na stranu neziskové organizace se postavilo i německé ministerstvo dopravy, podle nějž italské úřady neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo. "Německé úřady jsou kvůli vyjasnění situace v těsném kontaktu s majitelem plavidla a italskými úřady," uvedlo ministerstvo.

Při středečním zadržení španělské lodi Italové argumentovali "technickými a normativními nedostatky", uvedla agentura DPA.

Italská vláda v dubnu oznámila, že kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím nevládních organizací, které zachraňují migranty z člunů ve Středozemním moři zejména u libyjských břehů. Loď Alan Kurdi se pak kvůli zákazu dostala do potíží, protože neměla kde vylodit 150 zachráněných migrantů. Po dvou týdnech je nakonec směla přemístit na italský trajekt, kde poté strávili dvoutýdenní karanténu.

Migranty z lodí humanitárních organizací nyní nepřijímá ani Malta.

Navzdory uzavřeným přístavům letos do Itálie dorazilo přes moře už přes 4000 migrantů, což je skoro pětkrát více, než zastejné období loňského roku, uvedla s odvoláním na údaje ministerstva vnitra agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy