Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit vyšetřování korupce ve státní správě. Italská koaliční vláda má v parlamentu jen křehkou většinu a v posledních dnech se v médiích množí spekulace, že by vláda, utvořená loni v září, mohla padnout.

Přidejte svůj názor

Giuseppe Conte
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. "Každodenní guerillu (Mattea) Renziho už nelze tolerovat, protože podkopává základy vlády," řekl ve středu agentuře ANSA poslanec Demokratické strany (PD) Michele Bordo. Do loňska opoziční PD utvořila v září koaliční vládu s tehdy vládním Hnutím pěti hvězd (M5S) poté, co se rozpadla jeho koalice s krajně pravicovou stranou Liga. Už v září ale z PD vystoupil Renzi a založil stranu Italia Viva (IV), jejíž poslanci zatím vládu podporují, Renzi ale stále častěji vládní kroky kritizuje.

"Je obtížné takto pokračovat dál, IV musí vyjasnit svou pozici, nemůže být zároveň ve vládě a zároveň v opozici," uvedl Bordo. Podle něj to vypadá, že Renzi se "snad rozhodl pomoci" šéfovi strany Liga a exministru vnitra Matteovi Salvinimu v návratu k moci. Právě kvůli Salvinimu se loni v létě rozpadla koalice Ligy a M5S, protože Salvini chtěl vyvolat předčasné volby a využít v nich svých stoupajících preferencí.

Spekulace ohledně pádu vlády přiživil ve středu Renzi tím, že pohrozil iniciováním hlasování o nedůvěře ministrovi spravedlnosti Alfonsovi Bonafedemu, pokud do poloviny dubna nezmění návrh reformy soudnictví týkající se promlčecích lhůt u soudních řízení.

Podle agentury Reuters se Renzi snaží svým kverulantstvím získat pozornost a přízeň voličů pro svou novou stranu, která má nyní v průzkumech jen kolem čtyř procent.

Senátoři dnes poměrem 156 ku 118 hlasům schválili zákon, který má rozšířit možnosti soudů při povolování umisťování sledovacího softwaru do počítačů státní správy při vyšetřování korupce. Zákon musí ještě schválit druhá komora parlamentu, kde se rovněž očekává, že ho vláda spojí s hlasováním o důvěře. Tohoto kroku se v Itálii často využívá ve snaze urychlit schvalování vládou navržených zákonů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených ve Španělsku překonal 72 000, mrtvých je 5690

28.03.2020 14:23 Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72.000, za posledních 24 hodin se nákaza…

Slovensko otevírá některé prodejny, znovu otevře i hranice

28.03.2020 14:15 Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli…

Počet nakažených prudce stoupá. Česko je 24. nejzasaženější stát světa

27.03.2020 22:05 Aktualizováno Počet lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 každým dnem stoupá o desítky tisíc. Ve čtvrtek večer…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama