Italská vláda ustála hlasování o důvěře, vyhráno ale nemá

Italská vláda dnes přestála v Senátu hlasování o důvěře spojené se zákonem, který má usnadnit vyšetřování korupce ve státní správě. Italská koaliční vláda má v parlamentu jen křehkou většinu a v posledních dnech se v médiích množí spekulace, že by vláda, utvořená loni v září, mohla padnout.

Giuseppe Conte
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. "Každodenní guerillu (Mattea) Renziho už nelze tolerovat, protože podkopává základy vlády," řekl ve středu agentuře ANSA poslanec Demokratické strany (PD) Michele Bordo. Do loňska opoziční PD utvořila v září koaliční vládu s tehdy vládním Hnutím pěti hvězd (M5S) poté, co se rozpadla jeho koalice s krajně pravicovou stranou Liga. Už v září ale z PD vystoupil Renzi a založil stranu Italia Viva (IV), jejíž poslanci zatím vládu podporují, Renzi ale stále častěji vládní kroky kritizuje.

"Je obtížné takto pokračovat dál, IV musí vyjasnit svou pozici, nemůže být zároveň ve vládě a zároveň v opozici," uvedl Bordo. Podle něj to vypadá, že Renzi se "snad rozhodl pomoci" šéfovi strany Liga a exministru vnitra Matteovi Salvinimu v návratu k moci. Právě kvůli Salvinimu se loni v létě rozpadla koalice Ligy a M5S, protože Salvini chtěl vyvolat předčasné volby a využít v nich svých stoupajících preferencí.

Spekulace ohledně pádu vlády přiživil ve středu Renzi tím, že pohrozil iniciováním hlasování o nedůvěře ministrovi spravedlnosti Alfonsovi Bonafedemu, pokud do poloviny dubna nezmění návrh reformy soudnictví týkající se promlčecích lhůt u soudních řízení.

Podle agentury Reuters se Renzi snaží svým kverulantstvím získat pozornost a přízeň voličů pro svou novou stranu, která má nyní v průzkumech jen kolem čtyř procent.

Senátoři dnes poměrem 156 ku 118 hlasům schválili zákon, který má rozšířit možnosti soudů při povolování umisťování sledovacího softwaru do počítačů státní správy při vyšetřování korupce. Zákon musí ještě schválit druhá komora parlamentu, kde se rovněž očekává, že ho vláda spojí s hlasováním o důvěře. Tohoto kroku se v Itálii často využívá ve snaze urychlit schvalování vládou navržených zákonů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Söder opět mluví o rizikovém Česku, bavorská opatření dle něj fungují

26.01.2021 14:54 Bavorská opatření proti pandemii koronaviru fungují, Bavorsko proto prochází úspěšnou terapií, i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama