Italská vláda zmírnila přísná migrační pravidla. Zavedl je Salvini

talská vláda schválila zmírnění přísných migračních pravidel, která prosadil předchozí ministr vnitra Matteo Salvini a která mimo jiné stanovila pokutu až milion eur (asi 27 milionů Kč) za nepovolený vstup humanitárních lodí s migranty do italských teritoriálních vod. Informovala o tom dnes agentura ANSA.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Nová opatření, která rovněž rozšiřuje podmínky udělení ochrany pro uprchlíky, schválila vláda v pondělí pozdě večer. Platit začnou po schválení parlamentem.

"Salviniho propagandistické dekrety už neexistují.. Chceme humánnější a bezpečnější Itálii," komentoval nová pravidla na twitteru Nicola Zingaretti, šéf Demokratické strany (PD), jedné ze stran italské vládní koalice. Naopak šéf nyní opoziční krajně pravicové strany Liga Salvini krok označil za "opětovné otevírání přístavů pašerákům a ilegálním migrantům".

Salvini, ministr vnitra v letech 2018-2019, razil přísnou protimigrační politiku. Nevládní organizace provozující humanitární lodě označoval za komplice pašeráků migrantů kvůli tomu, že vyrážejí k pobřeží Afriky migranty zachraňovat z moře a vratkých člunů. Na nich tito lidé utíkají do Evropy před násilím a špatnou ekonomickou situací ve svých zemích.

Provozovatelům humanitárních lodí už nebudou za nepovolený vstup do teritoriálních vod Itálie hrozit pokuty až milion eur, nýbrž jen 10.000 až 50.000 eur (270.000 až 1,3 milionu Kč). Stále je možné udělení pokuty i trestu až dvouletého vězení pro posádky těchto lodí, pokud poruší námořní právo či nebudou spolupracovat s místními úřady koordinujícími záchranné operace.

Nový "dekret o bezpečnosti a imigraci" také rozšiřuje podmínky pro udělení uprchlické ochrany, ta bude přidělena i v případě, že migrantům hrozí v zemi původu "nehumánní a ponižující jednání". Jednodušší také bude pro držitele zvláštního povolení k pobytu získat pracovní povolení.

Nově by se rovněž měla zkrátit maximální délka pro vyřízení žádostí o italské občanství ze čtyř let na tři roky. Deník Il Messaggero nicméně uvedl, že před takzvanými Salviniho bezpečnostními dekrety byla tato lhůta dva roky.

Salviniho kontroverzní dekrety, které v roce 2018 a 2019 rovněž schválil parlament, kritizovaly humanitární organizace i italský prezident Sergio Mattarella. Jejich reforma byla jednou z podmínek Demokratické strany (PD) při loňských vyjednáváních o vládní koalici se stranou Hnutí pěti hvězd (M5S), která vládla do loňského léta se Salviniho Ligou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama