Italský ministr chce omezit vycházení i o Vánocích, začne kampaň na podporu očkování

Italská vláda zvažuje ponechání nočního zákazu vycházení i dalších opatření proti šíření koronaviru i o Vánocích. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na ministra zdravotnictví Roberta Speranzu. Příslušný dekret má vláda vydat během několika dnů, ve čtvrtek vyprší platnost dosavadních opatření vyhlášených začátkem měsíce.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nebudou to Vánoce jako ty v dřívějších letech, musíme si říci pravdu, jsme uprostřed velmi nebezpečné epidemie," řekl v televizi italský ministr zdravotnictví. Dodal, že očekává prodloužení platnosti zákazu vycházení, který nyní platí od 22:00 do šesti ráno, i pro vánoční svátky. Na dotaz, zda bude zákaz platit i pro věřící jdoucí na půlnoční mše, uvedl: "Zákaz vycházení je zákaz vycházení."

Speranza také v televizním rozhovoru řekl, že je proti tomu, aby očkování proti covidu-19 bylo povinné. Vláda podle něj ale začne "velkou přesvědčovací kampaň".

O opatřeních proti šíření koronaviru pro další týdny jednají dnes s vládou i šéfové regionů.

Také ministr pro záležitosti regionů Francesco Boccia se v neděli v rozhovoru pro místní média vyslovil pro noční zákaz vycházení i o Vánocích. Podpořit chce také omezení cestování mezi regiony, které se nyní týká jen nejhůře postižených oblastí, i pokračování omezení pro bary a restaurace a jen malé zmírnění pro obchody.

"Musíme slavit Silvestra? Oslavme ho tedy doma," řekl Boccia v televizi Rai. "Věřím, že nikdo nechce třetí vlnu (epidemie), a abychom se jí vyhnuli, je třeba dodržovat sociální odstup," dodal.

Současná přísná opatření zavedla italská vláda začátkem listopadu, zatím platí do 3. prosince. Do té doby musí vláda vydat nový dekret. Nyní je Itálie rozdělena na tři zóny (červenou, oranžovou a žlutou), do nichž jsou zařazovány regiony podle epidemických kritérií. V celé zemi platí zákaz nočního vycházení, v červené zóně je omezen pohyb lidí i ve dne a zavřena většina obchodů. V červené a oranžové zóně jsou pro veřejnost zavřeny restaurace a bary, které smějí nabízet jídlo jen s sebou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 12:04 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německá policie provedla velkou razii proti převaděčům

19.01.2021 11:08 Na 400 policistů ve čtyřech německých spolkových zemích dnes provedlo razie proti mezinárodní…

Merkelová má jednat se spolkovými zeměmi o delší karanténě, trvala by do…

19.01.2021 10:17 Aktualizováno Německá kancléřka chce kvůli koronaviru prodloužit karanténu v Německu přinejmenším do 15. února.…

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama