Italský premiér Conte sestavil novou vládu. Kdo nahradí Salviniho?

Italský premiér Giuseppe Conte sestavil novou koaliční vládu, v níž bude vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) a dosud opoziční středolevá Demokratická strana (PD). Oznámil to dnes úřad prezidenta Sergia Mattarelly. Očekává se, že nová vláda zlepší vztahy s Evropskou unií a zaujme umírněnější pozici vůči imigraci, naspala agentura Rueters.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Giuseppe Conte
doporučujeme

Prezident Conteho, který stál i v čele minulé vlády, pověřil sestavením nového kabinetu před šesti dny. Dosavadním koaličním partnerem M5S byla protiimigrační Liga, jejímž šéfem je Matteo Salvini. Ten ale v srpnu vypověděl další spolupráci a z koalice vystoupil ve snaze vyvolat předčasné volby. Populisté z M5S se však překvapivě dohodli na spolupráci se svým dosavadním rivalem PD.

M5S v úterý pořádala stranické hlasování, aby se přesvědčila o podpoře svých členů pro vládnutí s PD. Pro spolupráci se vyslovilo téměř 80 procent hlasujících.

zdroj: YouTube

Conte dnes prezidenta informoval, že se mu podařilo vládu sestavit. Přísahu má kabinet složit ve čtvrtek v 10:00 SELČ v prezidentském paláci. Pak ještě musí získat důvěru obou komor parlamentu. Demokraty a M5S podpoří malá levicová strana Svobodní a rovní (LeU), jejíž vůdce Roberto Seranza dostal křeslo ministra zdravotnictví. I v tomto složení má ale vláda v Senátu jenom nepatrnou většinu.

"Soustředíme svou energii, schopnosti a zápal na zlepšení situace Itálie v zájmu všech jejích občanů," řekl Conte, když předával seznam svých budoucích ministrů.

Začaly se už objevovat informace o přidělených rezortech a podle nich šéf M5S Luigi di Maio povede diplomacii. Roberto Gualtieri z PD, který je poslancem Evropského parlamentu, má řídit hospodářství. Salviniho ve funkci ministra vnitra vystřídá Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti. Pracovala dosud jako zaměstnankyně ministerstva vnitra v Miláně a je považovaná za odbornici v otázkách imigrace.

Šéf PD Nicola Zingaretti neměl zájem o žádný ministerský post a řekl, že se chce soustředit na posílení své strany. M5S si ponechala některá ministerstva, jež vedla v minulé vládě, například ministerstvo spravedlnosti a ekonomického rozvoje.

M5S a PD už v úterý zveřejnily 26bodový koaliční program, jehož prioritou je rozpočet na příští rok. Mezi hlavní požadavky M5S patřilo například zavedení zákonem garantované minimální mzdy, snížení vedlejších mzdových nákladů, reforma justice, schválení zákona o střetu zájmů nebo snížení počtu zákonodárců v parlamentu. Kromě toho se strany shodly na zvýšení investic do školství, vědy a sociálního zabezpečení nebo na tom, že systém udělování koncesí na provozování dálnic projde důkladnou revizí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál? Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, oznámil Cameron

16.09.2019 03:30 Současný britský premiér Boris Johnson při brexitovém referendu v roce 2016 podpořil vystoupení…

Chlapec snědl hamburger z Lidlu. Ochrnul a po osmi letech zemřel

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Mladý chlapec kompletně ochrnul po konzumaci kontaminovaného hamburgeru zakoupeného v obchodu Lidl.…

Útok na ropná pole je hrozbou pro bezpečnost, EU varuje před nestabilitou

15.09.2019 18:15 Sobotní útok bezpilotními letouny na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco představuje…

Británie odvolá brexit? Opozice chce po volbách velké změny

15.09.2019 17:49 Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. Dnes si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama