Italský prezident dal stranám čtyři dny na sestavení většiny v parlamentu

Italský prezident Sergio Mattarella dal stranám stávající vládní koalice čas do úterý 2. února, aby sestavily většinu v parlamentu. Jednáním o sestavení většiny dnes pověřil předsedu sněmovny Roberta Fica, informovala agentura AFP. Premiér Giuseppe Conte, a tím i celá vláda, podal tento týden demisi. Po odchodu jedné z menších koaličních stran kabinet ztratil většinu v Senátu, který taktéž hlasuje o důvěře vládě.

Sergio Mattarella
doporučujeme

Po jednání se všemi parlamentními kluby, jež trvala několik dnů, došel Mattarella k závěru, že většina v parlamentu může být obnovena jen za účasti všech stran, které podporovaly kabinet v demisi. "Existenci takové většiny je ale nutné potvrdit," uvedla hlava státu.

"Obnovení koalice na původním půdorysu" fakticky znamená návrat strany Živá Itálie bývalého premiéra Mattea Renziho do vlády. Strana stáhla z kabinetu své ministryně v polovině ledna kvůli neshodám o využití peněz z evropského plánu obnovy. Strana také kritizovala málo kolegiální vedení kabinetu ze strany premiéra Conteho.

S jednáním s bývalou koaliční stranou souhlasí největší vládní uskupení - Hnutí pěti hvězd. To přitom dlouho odmítalo zasednout k jednacímu stolu s Renzim. Hnutí pěti hvězd ale trvá na tom, že příští kabinet povede znovu Conte. V tom se shoduje s druhou největší vládní silou - Demokratickou stranou.

Pokud by se předsedovi dolní komory nepodařilo sjednat novou většinu, italskému prezidentovi se otevírají různé možnosti. Mattarella může lhůtu prodloužit či pověřit jednáním o většinové koalici jinou osobnost. Pokud by se ale žádnou většinu v obou komorách parlamentu, jež jsou v Itálii rovnocenné, nepodařilo najít, tak by Mattarella mohl parlament rozpustit a vypsat předčasné volby. Návrat k urnám žádá pravicová opozice, uvedl po jednání s hlavou státu vůdce strany Liga Matteo Salvini.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Itálii hlásí od počátku epidemie už tři miliony nakažených

05.03.2021 19:39 Itálie dnes oznámila dalších 297 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 24.036 nově nakažených…

Čaputová uctila slovenské oběti pandemie

05.03.2021 19:16 Položením svíčky na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy a minutou ticha dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama