Izraelský útok na loď pro Gazu? Incident z roku 2010 ožívá, ICC ho možná bude vyšetřovat

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) by měla opět zvážit, zda zahájí vyšetřování izraelského útoku na turecké plavidlo, které chtělo v roce 2010 dopravit humanitární pomoc do Gazy. Při incidentu přišlo deset lidí o život. Podle agentury AP k tomu prokurátorku Fatouu Bensoudaovou vyzvali soudci odvolacího senátu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izrael
doporučujeme

Izraelci v roce 2010 zastavili na moři flotilu, která chtěla dopravit humanitární pomoc do Pásma Gazy na protest proti izraelské blokádě tohoto území.

Flotila vyplula z Turecka a zásah proti ní se soustředil na největší z plavidel, tureckou loď Mavi Marmara. Deset Turků při útoku zahynulo. Podle zprávy haagského soudu z roku 2014 šlo pravděpodobně o válečný zločin, který ale nebyl tak závažný, aby se jím měl zabývat tribunál.

zdroj: YouTube

Předsedající soudkyně odvolacího senátu Solomy Bossaová v pondělí nařídila prokurátorce Bensoudaové, aby do 2. prosince rozhodla o možném znovuotevření věci.

Mavi Marmara byla největší z plavidel a vypravena byla z Turecka. Aktivisté na lodích chtěli poukázat na situaci, v níž se ocitli obyvatelé Pásma Gazy kvůli dlouhodobé izraelské blokádě. Izrael ji zavedl po únosu vojáka Gilada Šalita do Pásma v roce 2006 a další rok ji ještě zpřísnil, protože na tomto palestinské území se k moci dostal Izraeli nepřátelský Hamás.

Na turecké plavidlo Izraelci poslali komando, které přímo na palubě lodi zabilo devět aktivistů, desátý zemřel později. Devět z nich mělo turecké občanství, desátý kromě tureckého také americké. Incident nadlouho poznamenal turecko-izraelské vztahy.

Podle článku 12 smlouvy o ICC se jurisdikce soudu vztahuje na zločiny spáchané na palubě lodi nebo letadla členského státu nebo na jeho území. Turecko, Palestina ani Izrael nejsou signatáři římského statutu. Loď ale plula pod vlajkou Komorského souostroví.

Pokud Besnoudaová opět zahájí vyšetřování, mohli by před soudem stanout izraelští občané, píše AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama