Revoluce v boji s chudobou? Ekonomie se musí změnit, zní z Británie

NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží ocenění, ale Nobelova cena za ekonomii i ekonomie jako věda potřebují reformovat. S tímto tvrzením vystoupil editorial britského serveru The Guardian.

Průlomové rozhodnutí

The Guardian vydal již před více než osmi lety editorial s titulkem "Chvála...Esther Dufloové a Abhijitu Banerjeemu", který oslavoval dva ekonomy z prestižního Massachusettského technologického institutu a jejich práci o způsobech jak dostat lidi z chudoby. Kvitoval především jejich silný argument, že chudým lze skutečně pomoci, jsou-li jim poskytnuty peníze na konkrétní účely.

Tento týden pak bylo oznámeno, že dvojice uvedených ekonomů, spolu s kolegou Michaelem Kremerem, získá letošní Nobelovu cenu za ekonomii, připomíná renomovaný deník. Trojici, která si rozdělí odměnu 9 milionů švédských korun (21,6 milionu korun), gratuluje a pokládá otázku, proč cenu nedostali již dávno.   

"Toto vítané rozhodnutí prolomilo a ověřilo mnoho precedentů," pokračuje britský server. Poukazuje, že ve svých šestačtyřiceti letech je profesorka Dufloová nejmladší laureátkou této ceny, navíc jde o teprve druhou ženu, která ji kdy získala - neobdržela ji ani jedna z největších ekonomek 20. století Joan Robinsonová.

Profesor Banerjee je zase teprve druhým Indem, který získal dané ocenění a jedním z mála nezápadních ekonomů, kterým se této pocty dostalo, upozorňuje editorial. Dodává, že mnoho nejpozoruhodnějších myslitelů přitom ze Západu nepochází, jak ukazuje například momentální složení vrcholného vedení Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a Banky pro mezinárodní vypořádání.

Švédská centrální banka, která o udělaní ceny rozhoduje, tento trend dosud nepostřehla a učinila pochybné volby, jako v případě Miltona Friedmana, případně Myrona Scholese a Roberta Mertona, které v roce 1997 ocenila za jejich práci o určování hodnoty derivátů, ačkoliv ve stejném roce hedgeové fondy, které se řídily jejich modelem, přišly o během šesti týdnů o 4 miliardy dolarů a musel je zachránit stát.

Krize ekonomie

"Uplynula více než dekáda od doby, kdy světová ekonomika zabředla do krize," pokračuje The Guardian. Deklaruje, že spolu s tím prodělala krizi také prestiž ekonomie jako vědecké disciplíny.

Část bystrých studentů si stěžuje, že ekonomie, která jim je přednášena, má příliš úzký rámec a je příliš vzdálená reálnému světu, poukazuje prestižní deník. Kvituje, že tyto stížnosti v případě letošních vítězů Nobelovy ceny za ekonomii neplatí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Profesorka Dufloová původně ekonomkou vůbec být nechtěla a svou kariéru začala jako historička, připomíná renomovaný server. Vysvětluje, že klíčová metoda, kterou trojice oceněných ekonomů využívá, tedy randomalizovaná kontrolní studie, zase vychází z medicíny.

"Chcete nalézt nejlepší způsob jak přimět rodiče, aby nechaly očkovat své děti? Vezměte několik chudých rodin z Indie a půlce nabídněte malý sáček čočky, pokud nechají své děti očkovat," nastiňuje The Guardian. Dodává, že Banerjee a Dufloová zjistili, že tato malá pobídka zvýšila proočkovanost z 5 % na téměř 40 %.

Do randomizované metody jsou vkládány velké naděje, a to především ze strany příznivců trojice oceněných než jich samotných, upozorňuje britský deník. Kvituje, že metoda neopomíjí roli politiky a moci v boji s chudobou a nerovnostmi.

Přesto The Guardian doufá, že výbor rozhodující o Nobelově ceně za ekonomii prokáže v budoucnosti ještě větší představivost. Jako možné kandidáty pro příští rok navrhuje ekonomy Thomase Pikettyho a Emmanuela Saeze, kteří se zabývají příjmovou nerovností.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena Esther Duflo (ekonomka) Abhijit Banerjee (ekonom) Michael Kremer (ekonom) chudoba Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy