Jak bude vypadat nová německá vláda? Jistá je zatím jen jedna věc

O podobě budoucí německé vlády by se s nadsázkou dalo říci, že jedinou jistotou je, že v ní nebude zastoupena protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která má nálepku populistické až krajně pravicové strany a se kterou ostatní strany spolupracovat nechtějí.

Berlín, ilustrační foto

Vládní možnosti jsou totiž otevřené a v kancléřském úřadu navíc nemusí usednout vítěz voleb. Do hry se také dostává postkomunistická Levice, kterou konzervativní unie CDU/CSU označuje za krajně levicovou. Místo Levice chtějí ale být pomyslným jazýčkem mocenských vah svobodní demokraté (FDP).

Německu nyní vládne velká koalice CDU/CSU se sociálními demokraty (SPD). Průzkumy veřejného mínění před volbami favorizují SPD a jejich kancléřského kandidáta Olafa Scholze, zatímco konzervativní unie vedená Arminem Laschetem je s odstupem několika procentních bodů druhá. Třetím Zeleným průzkumy kancléřské šance nedávají.

"Nebudu zastírat, že bych nejraději vládl se Zelenými," řekl Scholz v závěru nedělní televizní debaty s Laschetem a kancléřskou kandidátkou Zelených Annalenou Baerbockovou, se kterou si v řadě témat notoval. Podle sondáží by ale takováto dvoubarevná koalice neměla ve Spolkovém sněmu většinu. Podle Lascheta hrozí, že třetí spojencem SPD a Zelených by se stala postkomunistická Levice, což by znamenalo politické zemětřesení.

"Uděláme vše, abychom volby vyhráli a takovému svazku zabránili," opakovaně prohlašuje Laschet. Levice, která vystupuje mimo jiné proti NATO, vznikla v roce 2007 sloučením hnutí odštěpeného od SPD a Strany demokratického socialismu (PDS). Tato strana byla právním nástupcem Sjednocené socialistické strany Německa (SED), která byla do roku 1990 vládnoucí komunistickou stranou v Německé demokratické republice (NDR).

Laschet ve třech společných televizních debatách se Scholzem a Baerbockovou naléhal na sociálnědemokratického kandidáta, aby se koalice s Levicí předem zřekl. Ten to učinit odmítl a Scholzovou odpovědí byla výzva, aby voliči co nejvíce podpořili SPD, a tak straně zajistili lepší vyjednávací pozici. Scholz otázkám týkajícím se Levice čelí opakovaně a vždy v takovém případě zdůrazňuje, že příslušnost k NATO, spojenectví s USA a silná Evropa jsou pro něj nezpochybnitelné hodnoty. Vládu s Levicí předem neodmítá ani Baerbocková.

Výsledek voleb je podle Baerbockové natolik otevřený, že dokonce vidí i prostor pro dvoubarevnou vládu Zelených a SPD, kdy by ekologická strana byla tím silnějším partnerem. Kandidátka Zelených se nebrání ani přizvání liberální FDP, jejíž předseda Christian Lindner se netají ambicemi usednout ve vládě.

FDP se v řadě témat shoduje s CDU/CSU, obě strany se mimo jiné společně staví proti zvyšování daní, kterými SPD a Zelení chtějí financovat přechod ke klimaticky neutrálnímu hospodářství. Lindner v uplynulých dnech také hovořil o nedostatečné představivosti, která mu chybí, když přemýšlí o možné obsahově atraktivní nabídce od SPD a Zelených. Na nedělním stranickém sjezdu ale výslovně neodmítl možnou koalici s unií a Zelenými a ani s SPD a Zelenými. FDP nicméně trvá na tom, že daně se zvyšovat nebudou, což povolební vyjednávání může zkomplikovat.

Laschet mezitím Lindnera varoval, aby liberálové nekladli příliš velké překážky pro společnou koalici. "Jinak zůstane jako jediná možnost vláda SPD, Zelených a Levice," řekl Laschet.

Na okraji pozornosti stojí pokračování velké koalice, která by mohla mít těsnou většinu. Šéf výzkumného institutu Infratest dimap Nico Siegel v rozhovoru se zahraničními korespondenty řekl, že unie i sociální demokraté dávají najevo, že o takovou vládu nestojí. "Kdyby to ale bylo na voličích, tak by pro ně velká koalice nebyla tak špatná," řekl. To ukazuje průzkum televize ZDF, podle které by takovou vládu pod vedení SPD považovalo za dobrou 34 respondentů. Lépe si vedla jen koalice SPD, Zelených a FDP, kterou jako dobrou hodnotilo 37 procent účastníků ankety. Jako nejméně populární se ukázala vláda SPD, Zelených s Levicí, kterou kladně vidělo 27 procent lidí.

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Související:

Právě se děje

reklama