Jak odradit Slovenky od potratů? Političky přišly s návrhem, lékař se zděsil

Slovenští poslanci krátce poté, co sněmovna odmítla čtyři návrhy na zpřísnění pravidel pro interrupce, přišli s novými iniciativami na regulaci v oblasti umělého přerušení těhotenství. Jeden ze zmíněných návrhů předložily do Národní rady i poslankyně vládní Slovenské národní strany (SNS).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
doporučujeme

Téma se na katolickém Slovensku dostalo do centra pozornosti veřejnosti i politiků před blížícími se parlamentními volbami. Letos v září proti interrupcím, jejichž počet v zemi dlouhodobě klesá, demonstrovalo v centru Bratislavy podle organizátorů shromáždění 50.000 lidí. Parlament krátce na to odmítl návrh na úpravu pravidel umělého přerušení těhotenství, o které mohou ženy na Slovensku požádat do 12. týdne těhotenství a bez omezení při ohrožení svého zdraví a života či v případě genetické poruchy plodu.

Koaliční strana SNS nově s cílem omezit případy umělého přerušení těhotenství navrhla změnou zákona zakázat pod hrozbou vysokých pokut reklamu na interrupce, dále nařídit lékařům ukázat těhotné ženě obrázek plodu a pokud je to možné také přehrát zvuk tlukotu jeho srdce. Tyto změny by v případě schválení vstoupily v platnost na začátku března příštího roku, tedy jeden den po plánovaném termínu parlamentních voleb.

List Denník N citoval přednostu jedné z bratislavských gynekologických klinik, podle kterého poslouchání tlukotu srdce je pro plod během jeho prvních tří měsíců nebezpečné.

Opoziční poslanci spolu s nezařazeným zákonodárcem Richardem Vašečkou, který dříve neuspěl s vlastním návrhem zpřísnit interrupce, nově přišli s iniciativou například na změnu textu poučení žen před vykonáním umělého přerušení těhotenství.

Počet interrupcí na Slovensku za posledních 20 let klesl asi na třetinu výchozího stavu. Umělých přerušení těhotenství od začátku 90. let ubývá i v Česku. Interrupce v ČR je legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaře děsí záhadný případ. Dívka nemá žít, nikdo neví, proč není po smrti

17.10.2019 20:27 Aktualizováno Britští lékaři byli zmateni případem dvaadvacetileté studentky práv Sam. Ta zůstala po autonehodě v…

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama