Jak počítat úmrtí na covid-19? Evropské země se na tom neshodnou

Jak správně počítat úmrtí na COVID-19? To je otázka, na kterou se snaží odpovědět vlády celého světa, protože správná identifikace úmrtí je důležitým faktorem správného pochopení dopadu pandemie na celou populaci. Standardy v počítání úmrtí na covid-19 nejsou jednoznačně definovány, a proto některé země počítají všechny možné případy, zatímco jiné užívají konkrétnější metodiku.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Země shromažďují informace různě, a proto výsledná čísla nemohou být přesná v případě srovnání s jinými zeměmi. Evropské země používají tři různé metody počítání úmrtí na covid-19, některé počítají pouze pacienty, kteří prokazatelně zemřeli na onemocnění covid-19, jiné počítají všechna úmrtí v nemocnicích i mimo ně s pozitivním testem a třetí metodika zahrnuje veškerá úmrtí.

Vědci se shodují, že metodika zahrnující srovnání počtu úmrtí z loňského roku s letošním, čímž se zabrání možnému úniku úmrtí lidí, kteří nebyli testováni na covid-19, je nejspolehlivější. Podle serveru POLITICO, který zkoumal problematiku se správným počítáním úmrtí na covid-19, obecně platí, že veškeré země, které používají konkrétnější počítání, mohou čísla pravděpodobně podhodnotit a mají mnohem větší rozdíly.

Rakousko počítá pouze pacienty, kteří prokazatelně zemřeli na covid-19, a Nizozemsko jen ty, kteří zemřeli v nemocnici. Tato čísla způsobují, že celkový počet v Nizozemsku činí pouze 48 % z rozdílu v počtu úmrtí oproti loňsku.

Česká republika patří mezi země, které používají smíšenou metodiku. To znamená, že počítá úmrtí všech osob, kteří byli pozitivní na covid-19, bez ohledu na příčinu, ať už byli hospitalizovaní nebo ne. Francie počítá úmrtí pacientů v nemocnicích a pečovatelských domech spojené s covid-19, ale do 4. dubna byly zahrnuty pouze úmrtí v nemocnicích. Velká Británie počítala úmrtí pacientů v nemocnicích, kteří byli pozitivně testováni, ale od 29. dubna čísla zahrnují úmrtí všech i mimo nemocnice s pozitivním testem na covid-19.

Polsko s Belgií patří mezi země, které počítají potvrzená i pravděpodobná úmrtí v nemocnicích i mimo ně. Polsko s touto metodikou počítání začalo od 1. dubna, kdy mohou lékaři klasifikovat smrt jako úmrtí související s covid-19 jen na základě symptomů. Dříve se počítali pouze ti, kteří měli pozitivní test. 

Není jasné, která metodika počítání se zdá být správná, nehledě na to, že země svou metodiku mění v průběhu pandemie.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko prodloužilo nouzový stav až do 21. června

03.06.2020 20:45 Španělská poslanecká sněmovna dnes pošesté a zřejmě naposled prodloužila nouzový stav vyhlášený…

Francie hlásí dalších 81 úmrtí s koronavirem, je to méně než v úterý

03.06.2020 20:41 Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 81 lidí. Jedná se o pokles ve…

Německo nepřímo odmítlo Trumpův návrh na změnu formátu G7

03.06.2020 19:15 Aktualizováno Německý ministr zahraničí Heiko Mass si není jist, zda je vhodná doba na změnu formátu skupiny zemí…

Itálie opět hlásí méně než 100 úmrtí s koronavirem za den

03.06.2020 18:46 Itálie dnes čtvrtým dnem v řadě ohlásila méně než 100 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. Té…

Související:

Právě se děje

Další zprávy