Jak počítat úmrtí na covid-19? Evropské země se na tom neshodnou

Jak správně počítat úmrtí na COVID-19? To je otázka, na kterou se snaží odpovědět vlády celého světa, protože správná identifikace úmrtí je důležitým faktorem správného pochopení dopadu pandemie na celou populaci. Standardy v počítání úmrtí na covid-19 nejsou jednoznačně definovány, a proto některé země počítají všechny možné případy, zatímco jiné užívají konkrétnější metodiku.

Země shromažďují informace různě, a proto výsledná čísla nemohou být přesná v případě srovnání s jinými zeměmi. Evropské země používají tři různé metody počítání úmrtí na covid-19, některé počítají pouze pacienty, kteří prokazatelně zemřeli na onemocnění covid-19, jiné počítají všechna úmrtí v nemocnicích i mimo ně s pozitivním testem a třetí metodika zahrnuje veškerá úmrtí.

Vědci se shodují, že metodika zahrnující srovnání počtu úmrtí z loňského roku s letošním, čímž se zabrání možnému úniku úmrtí lidí, kteří nebyli testováni na covid-19, je nejspolehlivější. Podle serveru POLITICO, který zkoumal problematiku se správným počítáním úmrtí na covid-19, obecně platí, že veškeré země, které používají konkrétnější počítání, mohou čísla pravděpodobně podhodnotit a mají mnohem větší rozdíly.

Rakousko počítá pouze pacienty, kteří prokazatelně zemřeli na covid-19, a Nizozemsko jen ty, kteří zemřeli v nemocnici. Tato čísla způsobují, že celkový počet v Nizozemsku činí pouze 48 % z rozdílu v počtu úmrtí oproti loňsku.

Česká republika patří mezi země, které používají smíšenou metodiku. To znamená, že počítá úmrtí všech osob, kteří byli pozitivní na covid-19, bez ohledu na příčinu, ať už byli hospitalizovaní nebo ne. Francie počítá úmrtí pacientů v nemocnicích a pečovatelských domech spojené s covid-19, ale do 4. dubna byly zahrnuty pouze úmrtí v nemocnicích. Velká Británie počítala úmrtí pacientů v nemocnicích, kteří byli pozitivně testováni, ale od 29. dubna čísla zahrnují úmrtí všech i mimo nemocnice s pozitivním testem na covid-19.

Polsko s Belgií patří mezi země, které počítají potvrzená i pravděpodobná úmrtí v nemocnicích i mimo ně. Polsko s touto metodikou počítání začalo od 1. dubna, kdy mohou lékaři klasifikovat smrt jako úmrtí související s covid-19 jen na základě symptomů. Dříve se počítali pouze ti, kteří měli pozitivní test. 

Není jasné, která metodika počítání se zdá být správná, nehledě na to, že země svou metodiku mění v průběhu pandemie.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa Politico Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy