Jak postupovat vůči odmítačům vakcíny? Německo řeší řadu nejasností kolem očkování

V Německu dostalo během prvních tří dní očkování vakcínu proti covidu-19 více než 60.000 lidí. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Jens Spahn. V průměru se tak očkuje 20.000 lidí denně, většinou seniorů. Do konce roku chtějí úřady distribuovat po celém Německu až 1,3 milionu dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.

Očkování, ilustrační fotografie

Na základě dohody zemí Evropské unie začalo Německo oficiálně očkovat proti covidu-19 v neděli, první dávku přípravku německé společnosti BioNTech a jejího amerického partnera Pfizer dostala ale už v sobotu 101letá Edith Kwoizallaová z domova pro seniory v Halberstadtu. Podle Spahna nyní Německo zažívá "největší očkovací kampaň v dějinách".

Podle úterních dat Institutu Roberta Kocha (RKI) stihli zdravotníci v neděli a v pondělí naočkovat 41.962 lidí. Ministr Spahn dnes řekl, že za první tři dni je naočkovaných více než 60.000. Podíl očkovaných na počtu obyvatel, kterých má Německo 83 milionů, RKI zatím uvádět nechce. Je podle něj totiž příliš nízký.

Nyní očkují především mobilní týmy, které navštěvují domovy pro seniory. Připravená velká očkovací centra zatím vzhledem k nízkému počtu dávek vakcíny, které jsou k dispozici, otevřená nejsou. O jejich provozu budou rozhodovat spolkové země.

Podle plánu ministerstva zdravotnictví by měly jednotlivé spolkové země ještě do čtvrtka, tedy do konce letošního roku, dostat 1,3 milionu dávek vakcíny. Od ledna by se mělo distribuovat 700.000 dávek týdně. Do léta by má mít Německo k dispozici dostatek vakcíny pro všechny zájemce.

Vláda přitom v posledních dnech čelí kritice, že nedokázala zajistit mnohem více dávek. Například podle listu Bild se vláda kancléřky Angely Merkelové příliš spoléhá na společný postup EU při nákupu očkovacích látek. Ke kritice se připojil například i bavorský premiér Markus Söder.

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble ale kritiku odmítl, vyspělé země by podle něj neměly hromadit vakcínu na úkor těch chudších. "Nesmíme stavět svou netrpělivost nade vše a vyfouknout očkovací látku chudším regionům světa," řekl v rozhovoru s listem Neue Osnabrücker Zeitung. Také ministr zdravotnictví Jens Spahn zdůraznil, že se po celém světě začíná očkovat "v podmínkách nedostatku".

Agentura DPA nicméně upozornila, že podle charitativní organizace Caritas si už vyspělé země většinu dávek vakcíny rezervovaly pro sebe. Caritas odhaduje, že kvůli tomu bude v příštím roce 70 chudších zemí světa moci naočkovat jen deset procent svých obyvatel.

Stejně jako v Česku zjistili lékaři v Německu po začátku očkování, že by se mohlo z jedné ampule vakcín očkovat až šest místo pěti lidí. V úterý ministerstvo zdravotnictví informovalo, že je odebrání šesti dávek z ampule v zásadě možné. Je třeba ale zajistit, že každý očkovaný dostane předepsané množství 0,3 mililitru vakcíny. "Za žádných okolností" se ale podle ministerstva nesmí míchat přebytečná tekutina z vícero ampulí. K tomu, aby bylo možné využít z lahvičky šest dávek, je nutné oficiální povolení výrobce a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Navzdory začátku očkování politici varují, že se platných omezení spojených s šířením koronaviru Německo jen tak nezbaví. Ministr zdravotnictví Spahn dnes řekl, že určité restrikce budou "bezpochyby" platit i po 10. lednu, kdy by měla skončit celostátní uzávěra.

Spahn také požádal Němce o pochopení a trpělivost kvůli problémům s rezervací termínů na očkování. Každá spolková země má podle něj jiný systém, a tak nyní panuje "tak trochu federální zmatek".

V Německu se debatuje také o tom, zda by měli mít očkovaní lidé určitá privilegia. Podle agentury DPA zatím politici ujišťovali, že se žádná omezení pro neočkované nechystají - přinejmenším do doby, než budou mít možnost vakcínu dostat všichni.

Ministr Spahn ale dnes řekl, že je "správné a důležité" uvažovat o privilegiích pro očkované. Podle jeho názoru by bylo možné, aby třeba do restaurace mohli jen lidé očkovaní. Naproti tomu přístup do nemocnic, na radnice či do hromadné dopravy omezovat podle Spahna nelze. Institut Roberta Kocha v této souvislosti upozorňuje, že není jasné, zda vakcína, která chrání před covidem-19, chrání i před přenosem koronaviru.

Více než dvě pětiny Poláků jsou pro referendum o členství Polska v EU

17.10.2021 13:10 Více než dvě pětiny Poláků podporují možnost vypsání referenda o členství Polska v Evropské unii.…

Eurokomisař Schmit varoval před růstem energetické chudoby v Evropě

17.10.2021 10:31 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Německo hlásí 8682 nových případů nákazy koronavirem

17.10.2021 09:09 Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 8682 nových případů nákazy koronavirem a 17 úmrtí…

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Podle nového rakouského kancléře Schallenberga je vládní koalice křehká

16.10.2021 16:22 Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg připustil, že vládní koalice, kterou tvoří jeho…

V Litvě se plní nemocnice nakaženými, většina je jich neočkovaná

16.10.2021 14:25 Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu přestaly kvůli přetížení pacienty s…

Kaczyński chce zákon k řešení krize kolem migrantů

16.10.2021 13:36 Polsko by mělo mít nový právní prostředek k regulaci situace na hranici, přes kterou se z Běloruska…

Náctiletý s puškou z lega spustil v německém Lindau rozsáhlý zásah policie

16.10.2021 12:18 Rozsáhlou policejní akci spustil náctiletý chlapec, který se v maskáčích a s puškou z lega…

V Německu přibylo dalších 10 949 případů koronaviru

16.10.2021 07:53 V Německu přibylo dalších 10.949 případů koronaviru, tedy zhruba o 2000 více než před týdnem. Po…

Francie chce motivovat k očkování, končí s bezplatnými testy na koronavirus

15.10.2021 18:39 Francie ode dneška nenabízí bezplatné testy na koronavirus lidem, kteří nejsou očkovaní proti…

Související:

Právě se děje

reklama