Jak vyřešit katalánskou krizi? Politička má jasno, bude to ale běh na dlouhou trať

Politický problém v Katalánsku, kde si část obyvatel přeje odtržení tohoto autonomního regionu od Španělska, se demokraticky vyřeší jen tak, že o tom budou moci Katalánci hlasovat v referendu. V rozhovoru s ČTK to řekla zástupkyně katalánské regionální vlády pro střední Evropu Krystyna Schreiberová. Katalánská vláda podle ní věří, že legálního referenda dosáhne, i když to bude běh na dlouhou trať.

"V první řadě nám jde o zahájení dialogu a propuštění katalánských politiků z vězení," uvedla zástupkyně katalánské vlády. "Ve 21. století přece nemůže být v Evropské unii země, kde se posílají lidé do vězení až na 13 let za to, že vykonávali svůj mandát," dodala s odkazem na devět političek a politiků, z nichž někteří jsou ve vězení už přes dva roky. Většina z nich byla předtím zvolena v regionálních volbách. Před měsícem nad nimi vynesl španělský nejvyšší soud tresty od devíti do 13 let za referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Španělská ústava neumožňuje referendum o nezávislosti regionu, které i přes výrok ústavního soudu uspořádala předchozí katalánská vláda. Tu bývalá španělská vláda před dvěma lety se souhlasem parlamentu odvolala a dočasně převzala správu nad regionem. Následující regionální volby opět vyhrály separatistické strany a nynější katalánská vláda se chce se španělskou vládou dohodnout, aby jí umožnila referendum legální.

"Pro mnoho Katalánců by byla pouhá reforma autonomního statusu nedostatečnou odpovědí," uvedla Schreiberová. "Kromě toho, Katalánci už v tomto ohledu Madridu nevěří," dodala a připomněla předchozí reformu autonomního statusu z roku 2006. Tu schválil španělský parlament i Katalánci v referendu, ale v roce 2010 ústavní soud vyhověl stížnosti Lidové strany (PP) a části statusu, v nichž byli Katalánci označováni za národ, označil za neústavní.

"Proto si myslíme, že katalánský problém nyní vyřeší už jen voliči. Podle nás se většina Katalánců chce k otázce nezávislosti vyjádřit v lidovém hlasování," uvedla Schreiberová. Podle výsledků průzkumu zveřejněných koncem října jsou dvě třetiny Katalánců pro to, aby katalánská vláda s Madridem vyjednala legální referendum o nezávislosti. Tu si podle poslední ankety přeje asi 42 procent Katalánců.

Obě katalánské separatistické strany, které tvoří nynější regionální vládu a které mají zastoupení i ve španělském parlamentu, nyní zvažují podporu lídrovi španělských socialistů Pedru Sánchezovi pro novou vládu. Požadují ale za to politické řešení katalánského konfliktu, včetně propuštění katalánských politiků z vězení.

Podle Schreiberové by byla amnestie od španělské vlády "uznáním toho, že jde o politický problém", který by se tak od soudů vrátil tam, kam patří, tedy do politiky. K soudům se dostal za předchozí pravicové vlády lidovců, jejichž tehdejšího lídra Mariana Rajoye vystřídal loni v červnu Sánchez v křesle španělského premiéra. Usedl do něj díky vyslovení nedůvěry Rajoyově vládě, k čemuž mu pomohli i poslanci katalánských separatistických stran za příslib zahájení dialogu. Rajoy s katalánskou vládou jednat odmítal.

"Strany katalánské vlády se nyní cítí Sánchezem trochu podvedené, protože dialog skončil dřív, než pořádně začal," uvedla Schreiberová. Sánchez se už loni s katalánským premiérem Quimem Torrou sice setkal, ale žádná jednání v podstatě nezačala. Letos pak Sánchez s dialogem otálel i proto, aby získal voliče v dubnových a listopadových parlamentních volbách. Minulý týden jeho socialisté několik poslaneckých křesel ztratili a pak se předběžně dohodli na koaliční vládě s levicovou aliancí.

"Nyní očekáváme pokrokovější vládu, která ve spojení s Unidas Podemos během následujících čtyř let najde politické řešení pro Katalánsko," věří Schreiberová. Jako příklad úspěšného oddělení zemí uvedla rozdělení Československa od ledna 1993. "Vy jste se také rozdělili v klidu a na základě dohody, tak proč bychom toho nemohli dosáhnout i my, v Evropě 21. století," dodala bývalá německá novinářka.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.
Katalánsko, ilustrační foto

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající covidová opatření

Katalánsko od pátku ruší téměř všechna zbývající opatření, která v tomto španělském regionu platila kvůli pandemii covidu-19 v různé formě od loňského jara. Mimo jiné se tak opět budou moci z plné kapacity zaplnit fotbalové stadiony i vnitřní prostory restaurací. Informují o tom místní média. Podle katalánského deníku La Vanguardia má tento region mírné zpoždění v uvolnění opatření oproti mnoha jiným oblastem Španělska.

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy