Jako první dostanou na Slovensku vakcínu zdravotníci

Slovensko dnes obdrželo prvních zhruba 10.000 dávek vakcíny proti covidu-19, s očkováním začne země pod Tatrami v neděli dopoledne. Vakcínu jako první dostanou zdravotníci v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Banské Bystrici a Košicích. S odvoláním na mluvčí ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura TASR.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vakcíny byly podle slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv uskladněny ve Fakultní nemocnici Nitra, a to za dodržení přísných teplotních a bezpečnostních podmínek. Očkovací látka se musí skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia.

"Celý proces byl dopředu zorganizovaný a naplánovaný: od otevření termoboxu do uskladnění vakcín uběhly méně než tři minuty. Můžeme potvrdit, že je vše připraveno na očkování," napsal ústav na sociální sítě.

Slovensko plánuje v první vlně podat očkovací látku zdravotníkům, zaměstnancům domů sociálních služeb nebo pracovníkům v nezbytných odvětvích. Široké veřejnosti by měla být vakcína dostupná patrně příští rok okolo Velikonoc.

Vakcína se podává ve dvou dávkách do ramene, a to s odstupem 21 dní. Celkem má zhruba pětimilionové Slovensko dostat až 18 milionů dávek.

Bezmála 10.000 dávek vakcín dnes převzalo i Česko. Jako první by se zde měli nechat očkovat zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise hodlá zkoumat schvalované kvóty na české potraviny

21.01.2021 18:59 Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama